Testy kultury pracy
Po emocjonujących testach w grach i aplikacjach nadszedł czas na coś spokojniejszego – decybele, waty etc. Do testów poboru mocy i emitowanego hałasu wykorzystane zostały wcześniej opisane programy wraz z ustawieniami, w postaci Prime95 oraz Heaven Benchmark dla komputerów stacjonarnych i Cyberpunk 2077 z w/w ustawieniami dla laptopów.
Emitowany hałas
Tutaj muszę pierwszy raz zaznaczyć nieliniowość wyników komputera od Lenovo. Podczas obciążenia w Prime95 oraz pełnego boosta procesora (short substained turbo + Power Limit 1) poziom głośności oscylował w okolicy aż 50dBa! Ale to tylko przez pierwsze 30 sekund. Po tym czasie boost się wyłączał (włączał natomiast long substained turbo i Power Limit 2), taktowania i limit mocy spadały, a wraz z nimi temperatury oraz generowany przez chłodzenie CPU hałas.
Dodając informację o trybach działania chłodzenia w laptopach marki Acer – we wbudowanym oprogramowaniu Nitro Sense możemy ustawić:
- automatyczną krzywą obrotów (obciążenie)
- auto + tryb cool (obciążenie + tryb cool)
- odpalić maksymalne obroty wentylatorów (obciążenie + tryb max)
- ustawić własną krzywą
Dodatkowo test „… + telefon” polegał na podłożeniu pod tył laptopa telefonu, aby pokazać, co by się stało, gdyby producent zastosował większe „gumki” antywibracyjne i podnoszące względem podłoża dolną „klapę” urządzenia.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną
Tutaj także przydałoby się parę słów ode mnie.
Pierwsza rzecz to obecnie możecie widzieć, jak się ma zastosowanie sprawniejszego zasilacza w naszym zestawie komputerowym (PC Legion vs PC Actina). Zestawy, które z zasilacza pobierają bardzo podobną ilość mocy różnią się poborem z gniazdka, dokładniej o ok. 53W. Przy ~368W dla PC Actina daje nam to ~14% niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną PC Lenovo prosto z sieci.
Drugą sprawą jest niewidoczny tutaj wynik dla właśnie gotowca od chińskiego giganta. Podczas pierwszych 30 sekund procesor i5 10400f działał na trybie PL1 (power limit 1), który wg. wskazań programu HWMonitor wynosił ~115W. Wtedy też cały zestaw zanotował pobór rzędu 383W, zamiast obecnych w wykresie 315W, jednak to ta druga wartość się pojawiła, ponieważ była to praktycznie stała wartość (z niewielkimi odchyleniami).

Temperatury, taktowania
Tutaj także wyniki z zaznaczoną gwiazdką (dla PC) są dla trybu PL1, natomiast dla laptopów dodatkowe tryby oraz „test telefonu”.

