Koniec tanich zakupów na Aliexpress. Unia Europejska wprowadza VAT

Wszyscy dobrze wiemy, że jeśli chodzi o tanie zakupy… czegokolwiek, warto „wybrać się” na Aliexpress. Niestety, nasza „sielanka” niebawem się zakończy. Unia Europejska doszła do wniosku, że trzeba wprowadzić podatek VAT od dosłownie wszystkich produktów, jakie kupujemy na Ali.

Dotychczas płaciliśmy tylko marżę dla sprzedawców i koszty transportu. Sklepy na platformie Aliexpress skutecznie omijały podatki. Oczywiście, dla nas – klientów to sama korzyść, ponieważ kupowaliśmy produkty znacznie taniej niż w przypadku importerów. Jak nie trudno się domyślić, mocno im to przeszkadzało, ponieważ oni podatki płacić musieli, a przy okazji trudne było konkurowanie pod kątem cen z chińskimi sprzedawcami. Jak handlowcy z Aliexpress omijali opłacanie VAT-u, cła i tak dalej? W przypadku małych produktów przesyłki oznaczano jako listy. Czasami sprzedawcy sugerowali, że jest to próbka albo prezent.

Unia Europejska mówi dość tanim zakupom na Aliexpress

UE w specjalnym komunikacie, który możecie przeczytać klikając tutaj informuje o uszczelnieniu VAT-u w międzynarodowym e-handlu. Zacznijmy jednak od cytatu słów ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Tadeusz Kościński informuje:

Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Na dodatek z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.

Co to oznacza dla kupujących?

Przede wszystkim koniec zwolnienia z VAT-u w przypadku zakupów zagranicznych, z np. Aliexpress. Dotyczy to małych przesyłek o wartości do dwudziestu dwóch euro. Komunikat zawiera również informacje o rozszerzeniu zakresu transakcji B2C (business to client). Mają one dla celów VAT zostać rozliczone za pomocą procedury One Stop Shop. Kolejna rzecz to nałożenie obowiązku poboru oraz zapłaty VAT na podatników. Chodzi o sprzedaż towarów importowanych w przesyłkach o rzeczywistej wartości, która nie przekracza 150 euro.

Ciekawe, czy sprzedawcy z Aliexpress będą szukać sposobu na ominięcie podatku. Jak myślicie?

1 - ilość komentarzy
  1. Prawda jest taka, że polskie przepisy już od bardzo dawna nakładają na KAŻDEGO, kto kupuje na Aliexpress obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku VAT. I nie mają zastosowania tu żadne zwolnienia, bez względu na wartość przesyłki. Mówi o tym wyraźnie art. 51 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, cyt.: „Zwolnienia od podatku (…) nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.”

    Oprócz Polski jeszcze tylko jeden kraj w UE miał do tej pory takie same regulacje, reszta miała zwolnienie. I to za to się wzięła KE. Przy okazji rykoszetem obejmie to Polskę, bo nasze organy celne i pocztowe za nic sobie mają obowiązujące prawo i nie pobierają podatku przy dostawie niedużych paczek, poza wyraźnymi telefonami, tabletami itp. Teraz system będzie jednolity i jego założenia obejma także i Polskę, a więc jedynie obecnie obowiązujące prawo zacznie w końcu być egzekwowane. Osobiście jestem przeciwny wysokim podatkom, ale obecna sytuacja powoduje nierówną konkurencję pomiędzy sprzedawcami detalicznymi towarów importowanych do Polski, a sprzedawcami z Aliexpress, którzy sprzedając po cenach netto mają po prostu korzystniejsze oferty, w dodatku z bezpłatną wysyłką, którą dotuje rząd chiński. Dotacje te otrzymuje nie kto inny jak POCZTA POLSKA. Czyli instytucja będąca SPÓŁKĄ SKARBU PAŃSTWA jest ogniwem w łańcuchu procederu przestępczego polegającego na OMIJANIU PODATKU VAT. Poza tym dlatego właśnie, że chiński sprzedawca może zaoferować towar 23% taniej, polski konsument wybiera właśnie jego ofertę. Polacy chcący oprzeć swoją działalność na imporcie przy podatku VAT w stawce 23% są po prostu bez szans.
    Tak to właśnie poprzez swą opieszałość organy, które powinny od dawna egzekwować pobieranie podatku VAT od zakupów na Aliexpress dopuszczają się działalności przestępczej i do spółki z ZUS, US i nieskończoną ilością patologii polskiej inicjatywy ustawodawczej ubijają przedsiębiorczość naszego narodu.

    P.S. Jakiś dziennikarz mógłby w ogóle zająć się tym tematem. Bo cały ten proceder, to nadaje się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Polscy przedsiębiorcy opierający działalność na imporcie poprzez zaniechanie organów administracyjnych są zmuszeni do funkcjonowania w ramach nieuczciwej konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama