Kultowe seriale kryminalne, które warto zobaczyć.

Wśród zagranicznych tytułów warto zwrócić uwagę na te kultowe, wielosezonowe które już od ponad dziesięciu lat nieustannie nie schodzą z anteny, jak i te krótsze, które powalają na kolana doskonałą kompozycją i zaskakującym finałem.

crime-feat

Zabójcze umysły (Criminal Minds) to bez wątpienia klasyka gatunku. Od 2005 roku trwa nieprzerwanie już 11 sezon. Opowiada o elitarnej grupie behawiorystów FBI, którzy zajmują się badaniem psychiki sprawców najpoważniejszych przestępstw. Grupa profilerów to specjaliści w różnych dziedzinach, których łączy niezwykła zdolność do łączenia z pozoru niepozornych detali w spójną całość. Agent Aaron Hitchner oraz jego ekipa, rozwiązują najtrudniejsze sprawy i łapią nieuchwytnych zbrodniarzy.

maxresdefault

Kości (Bones) podobnie jak powyższy, to serial, który nieprzerwanie zaskakuje zagadkami kryminalnymi od 2005 roku. Opowiada o niezwykle utalentowanej antropolog Dr Temprence Brennan, która we współpracy ze znamienitymi naukowcami oraz agentem FBI Seeley’em Boothem rozwiązują zagadki morderstw kierując się głównie odnalezionymi niezidentyfikowanymi szczątkami. To ciekawy serial, który zachwyca fanów kryminalistyki na całym świecie.

bones

Dexter – to bez wątpienia serial, który przyciąga za sprawą niesamowitej roli Micheala C.Halla, który to wciela się w postać tytułowego Dextera – seryjnego mordercy. Za sprawą traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, bohater posługując się kodeksem, który wpoił mu przybrany ojciec, morduje ludzi, którzy w jego mniemaniu zasłużyli na swój los. Na co dzień pracuje w policji jako specjalista od krwi. Jest to jedynie z pozoru bohater negatywny, gdyż z każdym odcinkiem lubimy go coraz bardziej i zaczynamy myśleć tak jak on…

dexter3

Breaking Bad to serial, który pochłania od pierwszego do ostatniego odcinka. Opowiada historię nauczyciela chemii Waltera Whitea (w tej roli rewelacyjny Bryan Cranston), który na wieść o tym, że cierpi na nieuleczalny nowotwór płuc, postanawia zabezpieczyć swoją rodzinę finansowo, przez co decyduje się na rozpoczęcie działalności w branży narkotykowej. Jego działalność wspiera dawny uczeń Jesse Pinkman (Aaron Paul), który pomaga mu w dystrybucji wytwarzanej przez niego metaamfetaminy. Walter przybiera pseudonim Heisenberg i staje się jednym z najbardziej pożądanych przez organy ścigania przestępców.

Breaking-Bad-Heisenberg

Białe kołnierzyki (White collar) to serial lżejszy, ale nie mniej intrygujący. Przez kilka sezonów opowiada perypetie niezwykle uroczego i wyrafinowanego Neala Caffreya (w tej roli Mathew Bomer), który należy do grona najzdolniejszych fałszerzy na świecie. Jedyny przebieglejszy od niego agent FBI Peter Burke, który zdołał go złapać, składa mu propozycję nie do odrzucenia – w zamian za wolność, ma pomagać rządowi łapać nieuchwytnych przestępców. Serial jest zabawny, lekki i przyjemny.

212049-white-collar-white-collar

Sherlock to kultowy serial, który od 2010 roku zachwyca fanów kryminałów na całym świecie. Opowiada perypetie słynnego detektywa oraz jego przyjaciela Dr Watsona, którzy wspólnie rozwiązują zagadki kryminalne przy pomocy swoich nietuzinkowych umiejętności. Kultowy Sherlok Holmes w uwspółcześnionej wersji jest doskonałą propozycją na leniwe weekendy.

mast-sherlock3-personality-icon-high-res

Luther to stosunkowo trudny i bardzo ambitny kryminalny serial, w którym gra niesamowity, typowany przez wielu do roli Jamesa Bonda, Idris Elba. Przedstawia on historię policjanta, którego męczą własne demony, przez co jest rozchwianym emocjonalnie detektywem, który działa na granicy prawa. Wciągająca akcja sprawia, że do ostatniego odcinka trzyma w napięciu.

luther-3

Dochodzenie (The killing) to rewelacyjny serial z Mireille Enos i Joelem Kinnamanem w rolach głównych. Pierwszy sezon to tytułowe dochodzenie w sprawie morderstwa młodej dziewczyny, w którą zamieszani są także politycy. Serial podnosi adrenalinę, a zwroty akcji odkrywają kolejne sekrety bohaterów. Kolejne sezony nie zwalniają tempa…

fanart-210171-14

Upadek (The fall) to bez wątpienia serial, który już po pierwszym sezonie zasłużył na miano kultowego. Doskonałe role Jamie Dornana (znanego z „50 twarzy Greya”) – seryjnego mordercy oraz Gillian Andrson („Z Archiwum X”) – podążającej jego śladem pani inspektor, zachwycają i sprawiają, że serial zapada w pamięci na długo – kolejny sezon już w tym roku!

maxresdefault2

Hannibal to serial, którego nie sposób pominąć w żadnym zestawieniu kultowych seriali psychologiczno – kryminalnych. Wzorowany na serii książek Thomasa Harrisa. W roli niezwykłego i niesamowicie przebiegłego seryjnego mordercy Hannibala Lectera – Mads Mikkelsen. Serial ten, to nieustające zwroty akcji, szokujące obrazy i doskonała gra aktorska. Zawiłe relacje bohaterów, mistrzostwo kamuflażu tytułowego Hannibala oraz nietuzinkowe sposoby rozwiązywania zagadek dziwnych morderstw z pewnością zrobią na każdym nieopisane wrażenie.

HANNIBAL -- Season: 1 -- Pictured: Mads Mikkelsen as Dr. Hannibal Lecter -- Photo Credit: © Robert Trachtenberg/NBC.

Wśród polskich seriali warto wymienić niezapomnianego Pitbulla z Marcinem Dorocińskim, Andrzejem Grabowskim czy Januszem Gajosem. Osadzona w realiach współczesnej Warszawy akcja, opowiada o perypetiach gliniarzy stołecznego wydziału zabójstw. Serial jest kontynuacją kultowego filmu o tym samym tytule, który obecnie doczekał się ekranizacji kolejnej części „Pitbull. Nowe porządki”.

maxresdefault