Jaki jest limit wpłat na IKZE? Krótki poradnik dla początkujących

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, tzw. IKZE, może otworzyć każdy, kto ukończył 18 lat, mogą to zrobić również osoby, które ukończyły 16. rok życia i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To forma indywidualnego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach trzeciego filaru. Pozwala systematycznie oszczędzać na przyszłą emeryturę i zapewnić sobie lepszy standard życia po zakończeniu pracy zawodowej. Dodatkowo połączona jest z ulgami podatkowymi, co może być solidnym argumentem do rozpoczęcia oszczędzania na emeryturę i założenia IKZE.

IKZE to także niższe podatki

Każdego roku minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego (obecnie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) ogłasza limit wpłat m.in. na IKZE. Nie może być on niższy niż ustalony w poprzednim roku. Kwota ta jest uzależniona od tempa wzrostu wynagrodzenia w Polsce i w 2017 roku wynosi 5115,60 zł. Jest więc o ponad 249 zł wyższa niż w 2016 roku. Wszystkie wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu rozliczając się z urzędem skarbowym. Należy wówczas wypełnić załącznik PIT/O.

Ustalony na każdy rok maksymalny limit wpłat stanowi 1,2-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie mają więc żadnego znaczenia osiągane przez posiadaczy IKZE obecne zarobki. Niższy podatek i wyższa emerytura to bez wątpienia główne powody, dla których warto założyć IKZE. Dzięki posiadaniu konta IKZE i regularnym opłacaniu składek, ulga podatkowa w 2017 roku może wynieść do 1636,99 zł – gdy podatnik płaci 32% podatku, lub 920,81 zł, jeśli podatek jest w progu 18-procentowym.

Jak założyć IKZE?

Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek on-line w wybranym towarzystwie emerytalnym lub umówić się z doradcą. Na przyszłą emeryturę na IKZE przyszły emeryt może oszczędzać tylko na jednym indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego. Składki może zacząć wpłacać w dowolnym momencie i ma do wyboru, czy będzie opłacać je miesięcznie, kwartalnie, półrocznie czy może jednorazowo w ciągu roku. Oczywiście warto zacząć to robić jak najwcześniej i przede wszystkim systematycznie, aby do emerytury nazbierać jak najwięcej kapitału.

Wpłat na IKZE mogą dokonywać wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także osoby samozatrudnione, służby mundurowe, osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, a także ci, którzy pracują na podstawie umowy o dzieło i podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKZE?

Pieniądze można wypłacić z IKZE w dowolnej chwili, ale ze względów podatkowych najbardziej się to opłaca, gdy ukończymy 65 lat i wpłacaliśmy przez okres co najmniej 5 lat. Wówczas zapłacimy jedynie 10-procentowy podatek dochodowy. Obliczy go za nas i odprowadzi do Urzędu Skarbowego instytucja prowadząca IKZE. Środki może wypłacić jednorazowo lub w ustalonych z instytucją ratach. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wypłatę środków przed 65. r. ż., będziemy musieli zapłacić podatek od wypłaconych oszczędności według obowiązujących wówczas skal podatkowych (obecnie 18 i 32%).

Dziedziczenie wpłat na IKZE

W przypadku śmierci właściciela konta przed ustaloną datą wypłaty środków z IKZE, otrzymają je wskazane w umowie osoby. Nie muszą być spokrewnione. Co najważniejsze, osoby te nie będą musiały zapłacić podatku od darowizn i spadków, a jedynie 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Jeśli natomiast zdecydują się na przeniesienie odziedziczonych pieniędzy na własne konto IKZE, zabezpieczając tym samym swoją emeryturę, nie zapłacą żadnego podatku.

Związane z ulgami podatkowymi korzyści mają bez wątpienia zachęcać do oszczędzania na emeryturę także w ramach IKZE. I choć dla wielu osób temat ten jest dość odległy, warto się nad nim zastanowić. Z danych ZUS jasno bowiem wynika, iż emerytom wcale nie będzie powodzić się lepiej.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Czy inwestycja w Bitcoin jest lepsza od złota w 2022 roku?

Rosnąca baza użytkowników, szybko zmieniająca się sieć firm opartych...

Star Wars Squadrons za darmo! Jak odebrać grę?

Star Wars Squadrons za darmo? Tak! Gra, która została...

Canelo do Messiego: „Módl się, żebym Cię nie spotkał”. Bokser grozi piłkarzowi!

Reprezentacja Argentyny w drugim meczu fazy grupowej Mistrzostw Świata...

„Nie umiemy grać”. Wojciech Szczęsny ostro i w punkt!

Reprezentacja Polski zremisowała z Meksykiem w pierwszym meczu na...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!