Site icon MenWorld.pl

Lotus Eletre to pierwszy elektryk brytyjskiej marki

Coraz więcej producentów prezentuje swoje pierwsze samochody elektryczne. Lotus Eletre to pierwszy model tego typu brytyjskiego producenta. Samochód właśnie ujrzał światło dzienne i określany jest jako “hyper-SUV”.

Lotus Eletre zawojuje rynek? Ma czym się pochwalić!

Wszyscy chyba już pogodziliśmy się z faktem, że samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji. Coraz więcej producentów przedstawia swoje modele napędzane prądem. Do tego grona dołączył Lotus. Brytyjski producent samochodów przedstawił elektrycznego SUVa, który określany jest mianem hyper. Lotus Eletre, pomimo tego, że nie jest typowym przedstawicielem segmentu sportowego, to ma zachować ducha marki, czyli oferować niezapomniane doznania drogowe, dużą moc, zamkniętą w pięknie wyrzeźbionej konstrukcji.

Przeczytaj także: Maserati Grecale 2023 – będzie V6 o mocy 530 KM

Warto zaznaczyć, że Lotus Eletre będzie pierwszym samochodem marki posiadającym pięć drzwi i pierwszym przedstawicielem modeli bardziej użytkowych. Premierą tego modelu brytyjski producent wychodzi poza swoją strefę komfortu, którą były przecież sportowe coupé. Auto prezentuje się agresywnie, ale jednocześnie bardzo elegancko. Zamiast lusterek wykorzystano kamery – jedna pokazuje obraz wsteczny, druga 360 stopni z góry, a trzecia wspomaga technologie inteligentnej jazdy. Wnętrze auta wykończono ekologicznymi materiałami, a wyposażenie jest bogate i nowoczesne. Centralnym elementem środka jest 15,1-calowy wyświetlacz dotykowy, który składa się automatycznie, gdy nie jest wykorzystywany. Na pokładzie mamy łączność 5G, ładowanie bezprzewodowe smartfonów dla pasażerów, czy 9-calowy wyświetlacz przy podłokietniku. Za nagłośnienie odpowiada 15 głośników marki KEF Premium o łącznej mocy 1380 W.

Diabeł tkwi w szczegółach. Brytyjski producent stworzył świetne auto

Specyfikacja modelu Lotus Eletre prezentuje się bardzo ciekawe. Producent zapewnia, że bateria o pojemności co najmniej 100 kWh starczy na maksymalnie 600 km zasięgu. Rzeczywisty wynik nie jest jednak znany. Dwa silniki elektryczne napędzające samochód mają generować moc 600 koni mechanicznych i rozpędzać auto do pierwszej “setki” w 3 sekundy. Maksymalna prędkość, jaką będzie mógł rozwinąć ten hyper-SUV to 259 km/h. Na pokładzie samochodu znajdziemy wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne jak np. system wykrywania obecności dzieci.

Producent zapewnia, że ładowanie baterii przy wykorzystaniu superszybkiej ładowarki o mocy 350 kW pozwoli na zyskanie 400 km w zaledwie 20 minut. Zobaczymy, czy tak rzeczywiście się stanie, ponieważ to właśnie zasięg jest największą bolączką elektryków. Samochód będzie można ładować prądem zmiennym o mocy 22 kW. Kunszt inżynieryjny widać w detalach. Lotus Eletre posiada aktywny przedni grill, który składa się z połączonych ze sobą trójkątnych elementów. Jeśli auto stoi lub trzeba zmniejszyć opór powietrza podczas jazdy, elementy te zamykają się. W czasie jazdy mogą się one w charakterystyczny sposób otworzyć, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie silnika i komponentów. W słupkach D umieszczono otwory wentylacyjne, które współpracują z wingletami zamontowanymi na dachu. Ich zadaniem jest kierowanie powietrza w dół klapy bagażnika w stronę aktywnego spojlera. Właściwości aerodynamiczne mają także 23-calowe, pięcioramienne felgi aluminiowe z elementami wykonanymi z włókna węglowego.

Na premierę Lotus Eletre trzeba jeszcze trochę poczekać, choć nie tak długo, jakby to mogło się wydawać. Auto w przyszłym roku będzie dostępne w Chinach, Wielkiej Brytanii i Chinach. Cena samochodu ma zaczynać się od 100 tys. funtów, czyli około 550 tyś. złotych!

The Lotus Eletre

Źródło: Lotus

Exit mobile version