Meta straciła 500 mld USD na wartości po zmianie nazwy

Zmiana nazwy firmy Facebook na Meta swego czasu wywołała spore zamieszanie w świecie technologicznym. Było to jednak potrzebne w kontekście tworzenia metaverse. Mark Zuckerberg nie przewidział jednak tego, że rebranding będzie go sporo kosztował. Dokładnie 500 mld USD, bo właśnie o tyle spadła wartość rynkowa jego firmy po zmianie nazwy. 

Czy zmiana nazwy na Meta Platforms nie była zbyt dobrą decyzją?

Mark Zuckerberg od lat mówił o wirtualnym świecie zwanym metaverse. Według niego tak przedstawia się przyszłość internetu. PIerwszym krokiem w osiągnięciu swojego celu i stworzeniu tego świata była zmiana nazwy firmy Facebook na Meta Platforms. Założyciel najpopularniejszego medium społecznościowego na świecie chciał, aby firma kojarzona była z metaverse i vice versa. To się udało, ale okazuje się, że z biznesowego punktu widzenia zmiana nazwy nie była strzałem w dziesiątkę. 

Jak podaje New York Mag, rebranding nie był jednym z najlepszych ruchów Marka Zuckerberga. Według danych wartość rynkowa firmy spadła aż o 500 miliardów dolarów. Taki zabieg sprawił, że przedsiębiorstwo stało się jedenastą co do wielkości firmą pod względem kapitalizacji rynkowej. Wcześniej znajdowała się na 6. miejscu. 

meta facebook
Meta straciła 500 mld USD na wartości po zmianie nazwy

Do spadku wartości przyczyniło się także Apple. Swoją cegiełkę dołoży także Google

Meta, za sprawą zmiany swojej nazwy, wypadła z pierwszej dziesiątki największych firm pod względem kapitalizacji rynkowej na świecie. Amerykański gigant został wyprzedzony m.in. przez Tencent. Nie tylko rebranding wpłynął na tak ogromny spadek wartości rynkowej. Mocno do tego przyczyniło się także… Apple! Gigant z Cupertino wraz z premierą systemu iOS 14 wprowadził zmiany w swoim systemie, które najmocniej odbiły się właśnie na firmie Marka Zuckerberga. 

Przeczytaj także: Meta oskarża Apple o straty! W grę wchodzi nawet 10 mld USD!

Jak przewidzieli analitycy dawnego Facebooka, z powodu wprowadzenia zmian w systemie Apple, firma nie może zarabiać z ukierunkowanych reklam, przez co oszacowali, że w ciągu roku ich dochody spadną o 10 miliardów dolarów. Na podobny ruch ma zdecydować się Google w swoim mobilnym systemie, jednak w ich przypadku zmiany nie będą aż tak radykalne. Przedsiębiorstwo musi jednak mieć na uwadze to, że ten ruch również odbije się na ich przychodach. 

Źródło: TechSpot

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Roger Federer pożegnał się z tenisem! Były łzy wzruszenia.

Po finałowym meczu turnieju pokazowego Laver Cup Roger Federer...

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

Recenzja Huawei nova 10 Pro – design to jego drugie imię

Smartfon z wyświetlaczem OLED 120 Hz, ładowarką 100W, 8GB...

Karty graficzne GeForce RTX 4090 są już dostępne do kupienia

Jak donosi serwis Videocardz nic nie stoi na przeszkodzie...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj