Na ISS zobaczono dym! Jak poważny jest problem stacji kosmicznej?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kursuje po obrocie ziemskiej od 1998 roku. Ogromna stacja badawcza składa się z wielu modułów, co pozwala na jednoczesne przebywanie wielu załóg kosmicznych na jej pokładzie. Po stronie rosyjskiej zauważono dym, co spowodowało natychmiastowe podniesienie alarmu. Jak poważna jest awaria?

Ponad dwadzieścia lat służby

Stacja Kosmiczna ISS została stworzona z wielu modułów i w 1998 roku została wystrzelona na orbitę ziemską. Od ponad 20 lat nieprzerwanie służy jako miejsce, w którym nad swoimi badaniami dotyczącymi przestrzeni kosmicznej pracują kosmonauci i naukowcy wielu państw. Przez ponad dwie dekady wiele części zaczyna odczuwać czas swojej służby. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawił się kolejny problem.

Po rosyjskiej stronie, a konkretnie w module Zvezda zauważono wydobywający się dym oraz drażniący zapach, który rozniósł się na pozostałe moduły. Zapach palącego się plastiku przedostał się do amerykańskiej części obiektu. Po poinformowaniu o zjawisku obsługi naziemnej wszczęto alarm przeciwpożarowy.

Jak poważny jest pożar na stacji ISS?

Dym oraz zapach palących się elementów nie jest dobrym znakiem, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w kosmosie. Nie wiemy jednak dokładnie, co stało się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiemy jednak, że sytuacja na stacji ISS została opanowana. Załoga wymieniła filtry powietrza i spokojnie wróciła do łóżek. Warto jednak nadmienić, że to nie pierwszy raz, kiedy rosyjski moduł Zvezda powoduje problemy na stacji ISS.

Przeczytaj także: Chiny rozpoczynają badania nad kilkukilometrową stacją kosmiczną

Ostatnim razem problemy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotyczyły rozszczelnienia rosyjskiego modułu, co spowodowało wyciek powietrza. Po kilku godzinach poszukiwań szczeliny zaklejono specjalistyczną taśmą, która wyeliminowała przeciek. W ostatnim czasie do modułu Zvezda dołączono kolejny segment „Nauka”. Miejmy nadzieję, że nie będzie on powodował nowych problemów.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Hikvision E3000 – test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe

Hikvision postanowił wprowadzić wejść na zupełnie nowy rynek -...

Apple Watch wybuchł. Czy Apple ma problem?

Wiele razy słyszeliśmy o wybuchających urządzeniach, jednak w większości...

T-mobile wprowadza swoją markę smartfonów z 5G. T Phone 5G

Według badań wynika, że ponad połowa Polaków korzysta ze...

Fabuła God of War Ragnarok będzie długa! Bardzo długa!

Fabuła God of War Ragnarok ma przyciągnąć gracza nie...

Lech Poznań vs Hapoel Beer Szewa – gdzie oglądnąć mecz na żywo?

Sprawa awansu z grupy C w Lidze Konferencji Europy...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj