Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa?

Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie.

Co pomyśleliście patrząc po raz pierwszy na zdjęcie? Zapewne na myśl przyszło Wam jakieś duże miasto w krajach Bliskiego Wschodu. Wątpię, aby ktoś wpadł na pomysł, że zdjęcie to przedstawia największy cmentarz na świecie. A tak też właśnie jest! Wadi-us-Salaam to islamski cmentarz na którym pochowano przeszło… pięć milionów osób! Miejsce to wygląda jak jakaś duża metropolia. Nic dziwnego, ponieważ zajmuje prawie sześć kilometrów kwadratowych. Dokładnie 601.16 ha.

Co ciekawe liczba mieszkańców miasta Najaf jest mniejsza od pochowanych osób. Ten cmentarz powoli wyczerpuje wolne miejsca. Co ciekawe, codziennie napływają kolejne zgłoszenia na pochówek w Wadi-us-Salaam. Tamtejsi mieszkańcy decydują się więc na pogrzeby nielegalne, bez nabycia miejsca w sposób zgodny z prawem. Według szacunków w czasie wojny w Iraku chowano tu dziennie od 200 do 250 ciał, jednak po 2010 roku liczba ta spadła do mniejszej niż 100 ciał. Większość irackich i wielu irańskich szyitów ma krewnych, którzy są pochowani na tym cmentarzu.

Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa?

Dlaczego to miejsce jest tak oblegane?

Pochówek trwa od ponad 1400 lat. Cmentarz ten znajduje się w okolicy sanktuarium Ali ibn Abi Talib. Tradycja Shia utrzymuje, że Abraham kupił ziemię Wadi-us-Salaam i Ali powiedział, że miejsce to ma być częścią nieba. Shia uważają także, że Ali ma moc, by wstawiać się za zmarłych. Dzięki temu zmniejszą się ich cierpienia podczas przejścia ich duszy do lepszego świata. Dlatego też wielu szyitów w Iraku wnioskuje o pochówek w tym miejscu. Dzięki udoskonalonym metodom transportu ciał mieszkańcy także znacznie oddalonych miejsc chcą być pochowani na Wadi-us-Salaam. Pochówek na tym cmentarzu oznacza umieszczenie w jednej z licznych katakumb. Według grabarzy każda z krypt pomieści do pięćdziesięciu ciał.

Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa?
Image: 0023958603, License: Rights managed, A partial view shows the cemetery of the Shiite holy city of Najaf in central Iraq, 18 January 2008. The Wadi al-Salam (Valley of Peace) in Najaf is one of the largest cemeteries in the world. Millions of Shiite Muslims over the centuries have been brought there for burial from all over the world, making of the desert valley a 'city of the dead’., Place: IRAQ, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP

Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa? Wadi-us-Salaam czyli największy cmentarz na świecie. Wiesz ile ludzi tam spoczywa?

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Sony Xperia 1 IV – audio i aparat to jego największe atuty

Sony Xperia 1 IV była dla mnie niesamowicie ciekawym...

Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Każdy kto choć raz podróżował samolotem dobrze zna tę...

Rząd wyda 15 mln zł abyś nie oglądał stron dla dorosłych!

Inflacja, problemy z gospodarką i szereg innych problemów, a......

Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Czyżby nadchodził koniec ery złącza Lightning? Wydaje mi się,...

Wodorowa Toyota Hilux, marka wkracza na nowy poziom bezemisyjności

Elektryczny napęd i ogniwa paliwowe. Tak, to wodorowa Toyota...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!