Site icon MenWorld.pl

NASA startuje z nowym projektem! Szuka chętnych do życia na Marsie!

Czerwona Planeta dalej pozostaje zagadką dla ludzkości. Niemniej jednak naukowcy co chwila odkrywają nowe informacje na temat Marsa. Wierzą oni, że w przyszłości ludzkości uda się zasiedlić tę planetę. Z racji tego NASA startuje z nowym programem, który pokaże śmiałkom, jak wygląda życie na Marsie. Eksperyment będzie trwał rok!

Życie na Marsie przez rok. Oto nowy eksperyment NASA

NASA mocno wierzy w to, że w przyszłości Czerwona Planeta będzie na tyle gościnna, że pozwoli się nam osiedlić. Dlatego też, aby jak najlepiej przygotować się do tej misji Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej szykuje nowy eksperyment, który będzie symulacją tego, jak dla pierwszych ludzi będzie wyglądało życie na Marsie. Już wcześniej NASA przygotowała program lotu na Marsa o nazwie “Mars 500”. Symulował on 520-dniowy lot na planetę, w czasie którego szóstka śmiałków nie miała żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Przeczytaj także: Porsche leci w kosmos! SpaceX i Blue Origin mają nową konkurencję

Reklama

Nowy eksperyment NASA nie będzie aż tak drastyczny. Do testowania, jak wyglądać może życie na Marsie NASA poszukuje czterech ochotników. Tym razem eksperyment nie będzie polegał na całkowitej izolacji, a na jak najlepszym dostosowaniu się do warunków panujących na Czerwonej Planecie i współpracy. Każdy ze śmiałków będzie miał określone zadania, które będzie musiał wykonać. Eksperyment odbędzie się w specjalnie zaprojektowanym i przystosowanym do tego kompleksie.

Marsjańskie warunki na teksańskiej ziemii

Miejscem eksperymentu będzie ośrodek Mars Dune Alpha. Powstał on specjalnie na potrzeby testów badawczych i zajmuje ponad 158 metrów kwadratowych Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona w Houston. Ośrodek ma imitować warunki, które mają panować na powierzchni Marsa. Aby funkcjonowanie w tym ośrodku przypominało życie na Marsie, NASA wykonała budynki i elementy w drukarce 3D.

życie na marsie
Ośrodek Mars Dune Alpha ma być miejscem eksperymentu.

Oczywiście ośrodek ma jak najlepiej imitować, to, co czeka pierwszych ludzi, którzy udadzą się na Marsa. Budynki pozbawione są okien, a śmiałkowie mogą korzystać jedynie z urządzeń i sprzętu znajdującego się w wewnątrz budynku. Tyczy się to również jedzenia, które będzie takie samo, jak w przypadku astronautów, którzy znajdują się w kosmosie. Wszelkie awarie sprzętu będą naprawiane przez czterech śmiałków. NASA planuje również próbę hodowli roślin w warunkach laboratoryjnych.

Czy życie na Marsie jest możliwe? Już niedługo przekona się o tych czterech śmiałków, którzy wezmą udział w testach.

Exit mobile version