Nowe Brygady Obrony Terytorialnej - MON wyznaczył oficerów

Nowe Brygady Obrony Terytorialnej – MON wyznaczył oficerów

To właśnie dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowotworzonych brygad obrony terytorialnej. Tak, to oznacza, że powstaną trzy nowe brygady obrony terytorialnej w strukturach WOT.

Nowe Brygady Obrony Terytorialnej będą reprezentować: płk. Marek Pietrzak – jako dowódca 18 Stołecznej Brygady OT, płk. Robert Kasperczuk – jako dowódca 19 Nadburzańskiej Brygady OT, a także płk. Daniel Błotko – jako dowódca 20 Przemyskiej Brygady OT. Proces formowania został zaplanowany do 2025 roku.

Nowe Brygady Obrony Terytorialnej - MON wyznaczył oficerów
Nowe Brygady Obrony Terytorialnej - MON wyznaczył oficerów

Nowe Brygady Obrony Terytorialnej – MON Mariusz Błaszczak wyznaczył oficerów

Jak informuje rzecznik prasowy WOT, brygada nadburzańska, a także przemyska ma za zadanie pełnić funkcje podobne do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. To oznacza, że mają współpracować z oddziałami Straży Granicznej, a także wspierać ją w ochronie wschodniej granicy Polski. W przypadku dowództwa oraz sztabu 19 Nadburzańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne, a także pierwszy z tworzonych w tym roku batalionów lekkiej piechoty, mają być rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne bataliony znajdą się na terenie Hrubieszowa, Poturzyna, a także Białej Podlaskiej. Warto zauważyć, że stały regionem odpowiedzialności będą powiaty województwa lubelskiego przyległe do granicy kraju.

Podobne zadanie będzie czekać na terytorialsów z 20 Przemyskiej Brygady OT, jednak – rzecz jasna, będą ulokowani na Podkarpaciu. Mowa o Przemyślu, Jarosławiu i Sanoku. Stałym rejonem odpowiedzialności będą powiaty przyległe do granicy, a więc jarosławski, sanocki, leski, bieszczadzki, lubaczowski oraz przemyski.

Terytorialsi w Warszawie

Wojska Obroty Terytorialnej pojawią się również w Warszawie. Brygada będzie miała za zadanie obronę miasta, ale również przejdzie szkolenie USAR – chodzi o ratownictwo oraz poszukiwania. Taka brygada to następstwo analiz toczącej się wojny w Ukrainie. Co ciekawe, utworzenie 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników.