94
Views

Czy tego chcemy czy nie, czeka nas obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Warto zauważyć, że będzie to musiał zrobić każdy Polak, bez względu na to, czy jego dokument ma bezterminową ważność czy dopiero niedawno go wymieniał.

Każdy z nas będzie musiał prędzej czy później stawić się do urzędu w celu wymiany dokumentu. Pisałem już o tym jakiś czas temu. Nawet jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, konieczna będzie aktualizacja, a to oczywiście oznacza koszt dla każdego obywatela. I to nie mały, bowiem należy zapłacić 100 zł za wymianę prawa jazdy, do tego dochodzi pięćdziesiąt groszy opłaty ewidencyjnej, a w niektórych przypadkach czeka Was obowiązkowa wizyta u lekarza, która kosztuje 200 zł. Łącznie więc wydacie 300,50 zł. Bo tak.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Każdy Polak musi to zrobić.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Dlaczego każdy Polak musi to zrobić?

Dlaczego zostanie wprowadzona obowiązkowa wymiana tego dokumentu, skoro był wydawany bezterminowo? Chodzi o wprowadzenie nowego wzoru, który będzie dotyczył wszystkich posiadaczy dokumentu, niezależnie od tego, na jaki termin został wydany. Krótko mówiąc, chodzi o przepisy, które dotyczą całej Unii Europejskiej. Dodam tylko, że osoby, które nie mają daty ważności na swoim dokumencie zmienią go na nowy nie wcześniej niż w 2028 roku. Mamy więc jeszcze bardzo dużo czasu. Należy jednak zauważyć, że wszyscy będą musieli je wymienić nie później niż w 2033 roku.

Masz bezterminowe prawo jazdy? Może stracić ważność
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Każdy Polak musi to zrobić.

Co ciekawe, dziś nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. Obecnie maksymalny okres wynosi piętnaście lat. W przypadku, gdy lekarz wykryje np. wadę wzroku, dokument będzie miał o wiele krótszą datę ważności. Warto również dodać, że wymiana dokumentu nie wiąże się z kolejnym egzaminem, aczkolwiek osobiście uważam, że każdy kierowca powinien przechodzić cykliczne badania, które potwierdzą, że faktycznie może “wsiadać za kółko”. Zgadzacie się z tym?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Każdy Polak musi to zrobić.
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Każdy Polak musi to zrobić.

Chcesz sprawdzić jak uzyskać prawo jazdy? Odwiedź stronę Ministerstwa Infrastruktury.

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

All Comments

  • Nie ma takiego prawa aby ten kto ma prawo jazdy bezterminowe ma obowiązek je wymienić na terminowe i prawo jest takie że jak ktoś ma bezterminowe to je ma do końca i proszę nie wprowadzać ludzi w błąd

    Matrix 05/11/2022 17:29
    • Nie, nie, nie. Tu chodzi o wymianę dokumentu na terminowy, a nie, że nagle Twoje Prawo Jazdy będzie terminowe. I w sumie ma to sens bo po np. 15 latach wyglądasz inaczej niż na zdjęciu z prawka, które wyrabiałeś x lat temu, prawda?

      Daniel Laskowski 06/11/2022 12:10