Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?

Czy prezenty ślubne otrzymane od najbliższych i przyjaciół należy zgłaszać do urzędu skarbowego?
Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?_yomex-owo-gYq4Q0vmwfw-unsplash Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?_yomex-owo-gYq4Q0vmwfw-unsplash
Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić? Fot. Yomex Owo/ Unsplash

Ślub to wielkie wydarzenie, które wiąże się nie tylko ze sporą zabawą, ale także upominkami otrzymanymi w ramach gratulacji zawarcia związku małżeńskiego. Para młoda, jako prezent, najczęściej otrzymuje środki pieniężne, które w jakimś stopniu rekompensują wydatki związane z organizacją przyjęcia. Czy musimy płacić podatek od prezentów ślubnych?

Organizacja wesela to spory wydatek

Ślub i samo wesele to spore wydarzenie w życiu każdej młodej pary. Wtedy zaczyna się nowe życie, choć trzeba przyznać, że organizacja takiego przyjęcia wiąże się ze sporym wydatkiem. Kwota, jaką musimy zapłacić za ten wyjątkowy wieczór, zależna jest od wielu czynników. Wydatki te w jakimś procencie zwracają się po przyjęciu, a wszystko za sprawą prezentów w postaci środków pieniężnych, które znajdują się w „kopertach”.

Przeczytaj także: Materac dla par – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Reklama

Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?
Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić? Fot. Wijdan Mq/ Unsplash

Dzięki takim upominkom państwo młodzi mogą w jakimś stopniu odzyskać środki, które przeznaczyli oni na organizację tego wyjątkowego przyjęcia. Zazwyczaj nie jest to mała suma, choć zdarzają się także takie sytuacje, kiedy w ramach prezentu dostajemy coś wartościowego. Czy musimy zgłaszać dochód tego typu urzędowi skarbowemu?

Podatek od prezentów ślubnych. Musimy go płacić?

Wszelkiego rodzaju prezenty ślubne, wliczając w to przede wszystkim środki pieniężne, traktowane są jako darowizny. Według ustawy o podatku od spadku i darowizn, o ile przekazane nam środki, które nie przekraczają wyznaczonego progu, nie muszą one być zgłaszane fiskusowi. Kwota wolna od podatku jest jednak różna i zależna jest od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączy nas z darczyńcą.

Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?
Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić? Fot. Zetong Li/ Unsplash

Jeśli darowizna od osoby nam obcej, która należy do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, tj. kwoty wolnej dla darowizn, podatek nie jest naliczany. W przypadku II grupy podatkowej, do której należą np. rodzeństwo rodziców, dzieci siostry, czy wnuki brata, kwota wolna od podatku wynosi 27 090 zł. Do pierwszej grupy podatkowej należą m.in. dzieci, rodzice, rodzeństwo, czy teściowie. W przypadku tej grupy kwota wolna od podatku wynosi 36 120 zł.

– Otrzymane prezenty lub też środki pieniężne traktujemy jak darowizny. Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że przekazane nam od innych środki, o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym. Kwota wolna od podatku jest różna i zależna od tego, w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z darczyńcą.

Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl

Warto jednak pamiętać, że podane kwoty przewidziane są na okres 5 lat, a to oznacza, że jeśli co jakiś czas dostajemy od tych osób tego typu darowizny, trzeba je sumować. Gdy kwota wolna od podatku zostanie przekroczona, należy złożyć zawiadomienie urzędowi skarbowemu. Stawka podatku zależy od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą, a każdego gościa weselnego należy rozpatrywać oddzielnie.

Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić?
Podatek od prezentów ślubnych. Trzeba go płacić? Fot. Annie Spratt/ Unsplash

Pozostaje także kwestia podarunków od najbliższej rodziny, tj. dzieci, rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma czy macochy, którzy należą do tzw. zerowej grupy podatkowej. Prezenty od nich nie zostaną objęte podatkiem bez względu na kwotę darowizny, jeśli obdarowany w ciągu 6 miesięcy od otrzymania prezentu złoży w urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu darowizny, jak również przekazanie darowizny nastąpi na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego. Warto zaznaczyć, że prezent przekazany w formie gotówki nie będzie zwolniony z podatku.

Źródło: opr. wł./info. prasowa Dotrelations

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama