133
Views

Producenci dysków SSD nie chcą powtórzyć losu kart graficznych i grożą użytkownikom utratą gwarancji na swoje produkty. Powód jest prosty – kopanie kryptowalut. W ostatnim czasie na popularności zyskały kryptowaluty Chia, które wymagają przestrzeni dyskowej.

Górnicy stracą swoje gwarancje na dyski?

Rynek kart graficznych jest w opłakanym stanie. Nie tylko ceny GPU poszły znacząco w górę, ale również sama dostępność komponentów jest ograniczona. Producenci nośników danych chcą uniknąć takiego scenariusza i zapowiedzieli ostrą walkę z górnikami. Pierwszy krok wykonała firma GALAX, która poinformowała swoich chiński klientów, że dyski, które wykorzystywane są do kopania kryptowalut Chia utracą gwarancję.

Do wydobywania kryptowalut Chia wykorzystuje się przestrzeń na dysku. Chai Coins można kopać zarówno na dyskach SSD, jak i HDD. Proces ten jest bardzo wymagający, dlatego też w Chinach, ze sklepów masowo znikają dyski przeznaczone do baz danych czy serwerów. Procedura kopania kryptowalut sprawia, że prędkości zapisu na dyskach są zdecydowanie wyższe niż powinny, co w ostateczności może skutkować nawet trwałym uszkodzeniem nośnika. Osoby, które zajmują się wydobywaniem e-waluty nie będą mogłby oddać na gwarancję swoich nośników, jeśli ulegną awarii.

kryptowaluty Chia
Chińczycy masowo wykupują dyski SSD, których używa się do kopania kryptowalut Chia.

Popularność kryptowalut Chia rośnie niesamowicie szybko

Nowe kryptowaluty Chia są niezwykle popularne w Chinach. To właśnie w Państwie Środka z półek sklepowych w mgnieniu oka znikają dyski SSD i HDD. Obecnie do wydobywania kryptowalut wykorzystuje się jedynie dyski serwerowe, które cechują się większa wytrzymałością niż modele konsumenckie.

Przy wykopywaniu kryptowalut Chia potrzeba dużo wolnego miejsca,. Sam proces kopania sprawia, że dyski wykonują wiele operacji odczytu i zapisu na raz. W tym przypadku równie co szybkość bardzo ważna jest także wytrzymałość (TBW). Firma GALAX wydała oświadczenie, w którym mówi, że uszkodzone dyski, które zostały wykorzystane do kopania Chia Coins nie będą podlegać gwarancji.

Producenci zapowiedzieli, że niedługo na rynku pojawią się specjalne dyski do kopania kryptowalut Chia.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.