113
Views

Ayman al-Zawahiri, obecny przywódca Al-Kaidy, grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za m.in. atak na World Trade Centre w 2001 roku, został w ten weekend wyeliminowany przez Amerykanów. Do ataku użyto drona, a cała akcja była przeprowadzona w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Przywódca Al-Kaidy i współorganizator ataku z 11 września

Śmierć Zawahiriego to ogromny cios zadany Al-Kaidzie. Najmocniejszy od wyeliminowania Osamy bin Ladena 11 lat temu. Choć CIA nie podaje dokładnego źródła, skąd wiedzieli gdzie Zawahiri się znajduje, mówi się o obserwacji jego rodziny od co najmniej kilku miesięcy. Doniesienia mówiły o jego położeniu w 2 potencjalnych lokacjach – w Pakistanie lub w Afganistanie. Na podstawie przenosin jego żony i dzieci do Kabulu w Afganistanie, CIA odkryło, że i sam przywódca Al-Kaidy również tam się znajduje.

Przywódca Al-Kaidy zabity!/ Reuters
Osama bin Laden wraz z Zawahirim, jego następcą w szeregach Al-Kaidy/Hamid Mir/Editor/Ausaf Newspaper for Daily Dawn/Handout via REUTERS

Przeprowadzono szczegółowy rekonesans, mający potwierdzić, że ich cel był na pewno tym, za kogo go uważali. Dodatkowo, nie było możliwości, by swoją kryjówkę opuścił.

Został zlikwidowany na swoim balkonie, gdzie, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu, podczas operacji dokonano wszelkich starań, by nie naruszyć struktury budynku ani nie narazić na niebezpieczeństwo żadnego cywila czy rodziny Zawahiriego.

Do ataku użyto specjalnego drona, który zamiast pocisków typowych (jak naboje czy materiały wybuchowe) wystrzelił ostrza, które zamiast eksplozji zostawiły po sobie jedynie śmiertelne cięcia

Źródło: Reuters

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Polityka

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.