127
Views

O katastrofie Czarnobyla słyszał każdy. Ukraińskie miasto, jak i wszystko, co znajduje się w jego okolicach, jest tak skażone, że ludzie będą mogli powrócić do tego miejsca dopiero po 20 tys. lat. Okres ten będzie jednak krótszy? Eksperyment szwajcarskiej firmy pokazuje, że Czarnobyl można odkazić znacznie szybciej.

Katastrofa, która wstrząsnęła światem

Wybuch reaktora jądrowego w mieście Czarnobyl przyniósł za sobą sporo tragedii. Strażacy, którzy byli pierwszą grupą reagującą zmarli kilkanaście godzin po próbie ugaszenia reaktora. Długość życia mieszkańców, czy osób próbujących zmniejszyć skutki tragedii nie była zbyt długa. Strefa wykluczenia jest tak skazana, że gdyby zostawić to wszystko naturze, skażenie zniknęłoby dopiero po 20 tysiącach lat.

Przeczytaj także: Stworzył najdokładniejsze zdjęcia Słońca. Zobaczcie, jak wygląda!

Obecnie Czarnobyl jest atrakcją turystyczną, na terenie której można zwiedzać umarłe miasto. Oczywiście przez określony czas i w wyznaczonych i bezpiecznych miejscach. W mieście trwają jednak również prace, które znacząco mają skrócić czas odkażenia. Eksperyment ukraińskiej firmy rządowej SEE Ecocentre i szwajcarskiej firmy Exlterra przyniosła zaskakujące rezultaty.

Czarnobyl zostanie odkażony zdecydowanie szybciej?

Wyniki przedstawione przez obie firmy pokazują, że eksperyment Exlterra i SEE Ecocentre przyniósł najlepsze wyniki od 35 lat. W eksperymencie wykorzystano innowacyjny sposób oczyszczania gleby i powietrza. Szwajcarska firma podkreśla jednak, że sposób ten nie wymaga użycia żadnych chemikaliów, czy innych substancji szkodzącym środowisku. W ciągu roku napromieniowanie gleby udało się zredukować o 46 proc., a powietrza od 37 proc.!

Wyniki te są imponujące, a słowa przedstawiciela Exlterra są bardzo zachęcające. Według niego w ciągu pięciu lat obszar, na którym przeprowadzany jest test (jeden hektar), będzie miał taki sam poziom skażenia, jak w momencie przed katastrofą. Technologia NSPS (Nucleus Separation Passive System) wykorzystuje głównie pozytony, czyli cząsteczki elementarne o dużej prędkości. Proces ten jest całkowicie bezpieczny. W skrócie pozyton w momencie, kiedy wchodzi w reakcję z radioaktywnym izotopem, łączy się z elektronem, tym samym niszcząc radioaktywną cząstkę.

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.