Site icon MenWorld.pl

Rosja – Ukraina. Konflikt wpłynie na rynek półprzewodników?

Konflikt na linii Rosja – Ukraina, w którym to państwo rządzone przez Władimira Putina grozi inwazją na ukraiński naród, może nie tylko wpłynąć na życia niewinnych osób oraz sytuację polityczną na świecie, ale także niekorzystnie odbić się na rynku półprzewodników, który i tak jest w kryzysie.

Spór na linii Rosja – Ukraina odbije się też na branży technologicznej

Rosja grozi wtargnięciem na teren państwa Ukrainy, przez co wizja wojny jest bardzo realna. Inwazja rosyjskiego wojska na Ukrainę może wpłynąć na życie miliony niewinnych ludzi, ale również mieć inne skutki. Serwis Reuters informuje, że konflikt obu państw może także mieć niekorzystne skutki, jeśli chodzi o rynek półprzewodników. A jak wiemy, ten znajduje się w głębokim kryzysie. 

Przeczytaj także: Ford zamyka produkcję. Powodem brak półprzewodników

Serwis podaje, że Biały Dom poinformował producentów półprzewodników, że jeśli Rosja napadnie na Ukrainę, co będzie wymagać interwencji wojsk Stanów Zjednoczonych, wpłynie to na sytuację na rynku półprzewodników. Biały Dom przekazał, że dostawcy powinni zróżnicować swój łańcuch dostaw, aby byli gotowi na najczarniejszy scenariusz. 

rosja ukraina półprzewodniki
Rosja - Ukraina. Konflikt wpłynie na rynek półprzewodników?

Dlaczego sytuacja ma odbić się na rynku półprzewodników?

Konflikt na linii obu państw i potencjalny atak zbrojny pierwszego kraju na drugi może odbić się na wielu płaszczyznach, w tym na branży technologicznej. Oba kraje są źródłem licznych pierwiastków, które wykorzystywane są do produkcji półprzewodników. Jak oszacował Techcet, 90% gazu neon eksportowanego do USA pochodzi z Ukrainy. Z kolei 35% palladu pochodzi z Rosji. 

Co prawda, potencjalna wojna nie zatrzyma produkcji chipów, jednak mocno na nią wpłynie, ponieważ producenci będą musieli szukać alternatywnych źródeł dostarczania poszczególnych pierwiastków. To z kolei sprowadza się do podwyżek, a w efekcie czego za urządzenia, takie jak np. karty graficzne będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej. Biały Dom odbył rozmowę z producentami półprzewodników i poinformował ich, aby ci przygotowali się na ewentualny wybuch wojny. 

Źródło: Reuters

Exit mobile version