137
Views

Dziś na warsztat wziąłem klawiaturę od marki należącej do samego X-Komu. Model ten, czyli Silver Monkey K90M to nic innego jak nisko-profilówka wykorzystująca mechanizm nożycowy znany między innymi z laptopów. Brzmi banalnie? Może i tak, jednak broni się ona także innymi ciekawymi elementami. Zapraszam do lektury artykułu!

Wstęp i specyfikacja

Silver Monkey K90M
Silver Monkey K90M - Niewielka, bezprzewodowa klawiatura

Klawiatury nożycowe nie cieszą się może taką popularnością jak inne, ale mają swoją rzeszę fanów. Taki mechanizm z góry określa profil klawiatury — niski. Nie inaczej jest w tym wypadku. Silver Monkey K90M to model do bólu prosty, bez podświetlenia czy zbędnych wodotrysków. Wyróżnia się także niewielkimi wymiarami, więc świetnie nadaje się w podróż, na przykład do laptopa czy tabletu, a od biedy nawet telefonu. Wszystko za sprawą łącza Bluetooth oraz 2.4 GHz. W przypadku tego pierwszego możliwe jest równoczesne połączenie dwóch urządzeń i przełączanie się pomiędzy nimi. Nie ma jednak co przedłużać, rzućmy okiem na specyfikację i przejdźmy dalej.

 • Rozmiar: ~ 65%
 • Układ: US ANSI
 • Przełączniki: Membranowe, mechanizm nożycowy
 • Wymiary: 311 x 121 x 22 mm
 • Typ przełącznika: 
 • Typ klawiatury: 
 • Podświetlenie: Brak
 • Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne
 • Materiał keycapów: ABS
 • Metoda wytwarzania keycapów: 
 • Oprogramowanie: Brak
 • Bezprzewodowa/przewodowa: Tak/Nie
 • Łączność: 2.4 GHz/Bluetooth
 • Hotswap przełączników: Brak
 • Waga: 369 g

Konstrukcja i jakość wykonania

Silver Monkey K90M
Silver Monkey K90M - Niewielka, bezprzewodowa klawiatura

Klawiatura jest w całości wykonana z tworzywa sztucznego. Jego jakość jest poprawna, pod naciskiem jednak konstrukcja się wygina i nie ma w tym nic dziwnego. Jest cienka i nie jest w żaden sposób usztywniona. Silver Monkey K90M jest także lekka. Gumy antypoślizgowe zapobiegają przesuwaniu się jej po biurku, jednak ze względu na niską wagę dalej o to nietrudno.

Silver Monkey K90M
Silver Monkey K90M - Niewielka, bezprzewodowa klawiatura

Przyciski, z racji profilu, mają nisko osadzony skok. Jest on jednak wyczuwalny, całość pracuje dość gładko i lekko, ale wymaga przyzwyczajenia szczególnie jeśli korzystało się dotychczas z klasycznych klawiatur. Same nakładki są dodatkowo “wklęsłe”, co sprawia, że pisanie jest zwyczajnie przyjemne.

Zobacz także: Silver Monkey X SMGK1000 – recenzja ciekawej klawiatury (menworld.pl)

Korzysta ona z baterii AAA w ilości dwóch sztuk. Miejsce dla nich zostało ulokowane na spodzie. Schowano tam również nadajnik USB

Łączność i wyposażenie

Silver Monkey K90M wyposażono w dwa rodzaje łączności bezprzewodowej — Bluetooth oraz 2.4 GHz. Nie przewidziano za to połączenia przewodowego. Pomiędzy obiema opcjami możemy się przełączać podczas pracy, działa to po prostu dobrze. Klawiatura umożliwia równoczesne połączenie z dwoma urządzeniami Bluetooth oraz jednym 2.4 GHz co daje 3 elementy w tym samym czasie, do przełączania służą odpowiednio oznaczone przyciski. Całość działa sprawnie i nie powoduje problemów. Osobiście sprawdziłem to, łącząc model z telefonem, laptopem oraz komputerem.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie, tutaj nie znajdziemy nic oprócz klawiatury oraz nadajnika USB. Nie przewidziano nawet baterii, w które należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.

Podsumowanie
Silver Monkey K90M to niewielka klawiatura świetnie nadająca się na różnorakie wyjazdy. Z kolei możliwość połączenia się z trzema urządzeniami na raz sprawia, że jest ona uniwersalna. Producent wycenił ją na około 130 złotych, co uważam za cenę akceptowalną.
Wykonanie
7
Łączność
8
Funkcjonalność
8
Cena
7.5
Wyposażenie
6
Zalety
Niewielkie rozmiary ułatwiają transport
Mnogość połączeń oraz 3 równocześnie połączone urządzenia różnego typu
Wady
Baterie mogłyby być w zestawie
7.3
Wynik
Kategoria artykułu
Peryferia

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.