Test Huawei FreeBuds 5i. Czy warto kupić te słuchawki za 400 zł?

Huawei Freebuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?; Chińskie firmy znikną z Europy? Pierwszy kraj już nad tym myśli Huawei Freebuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?; Chińskie firmy znikną z Europy? Pierwszy kraj już nad tym myśli
Huawei Freebuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Czasy, w których słuchawki kupowano, żeby po prostu były wydaje się, że już doszczętnie minęły. Gdy coś się kończy, to zaczyna się coś nowego. Tym razem zaczął się okres, w którym każdy zainteresowany chce mieć słuchawki, które brzmią bardzo dobrze, są bezprzewodowe, długo działają na baterii, a także oferują eleganckie etui, w którym można je wygodnie przechowywać. Właśnie takie wydają się tytułowe słuchawki Huawei FreeBuds 5i, które dla Was sprawdziłem.

Huawei FreeBuds 5i – co producent dorzuca do słuchawek?

Producent zadbał o to, abyśmy otrzymali słuchawki w eleganckim etui, za pomocą którego dokonamy ładowania wpinając dołączony do zestawu przewód USB-A – USB-C. Nie zabrakło również trzech par gumek o różnej wielkości (małe, średnie i duże), z czego te najbardziej uniwersalne są już fabrycznie umieszczone na słuchawkach. Możemy również się „doedukować” dzięki instrukcji szybkiego uruchomienia, której oczywiście nie zabrakło w zestawie.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Huawei FreeBuds 5i – specyfikacja słuchawek TWS

Słuchawki:

  • Rodzaj słuchawek – słuchawki douszne
  • Wspierane protokoły:
    • A2DP 1.3
    • HFP 1.7
    • AVRCP 1.6
    • RFCOMM 1,2
    • AVCTP 1,4
    • AVDTP 1.3
  • Głośnik – przetwornik dynamiczny o średnicy 10 mm
  • Mikrofon – dwa mikrofony w każdej słuchawce
    • ANC – TAK
  • Bateria w słuchawkach:
    • Typ: polimerowa bateria litowo – jonowa
    • Pojemność: 55 mAh
    • Sposób ładowania: poprzez dołączone etui
  • Wersja Bluetooth – 5.2 z wsteczną zgodnością
  • Zakres częstotliwości – 20 Hz do 40 kHz
  • Materiał wykonania końcówek:
    • silikon medyczny
  • Wymiary – 30.9 (wys) x 21,7 (szer) x 23,9 (głęb) mm
  • Waga – ok. 4.9 g
  • Certyfikaty:
    • SRRC
    • BQB
    • RoHS
    • IP54
  • Dostępne kolory:
    • Biały
    • Niebieski
    • Czarny

Etui:

  • Bateria w etui:
    • Typ: polimerowa bateria litowo – jonowa
    • Pojemność baterii: 410 mAh
    • Wydajność baterii: 2 pełne ładowania kompletu słuchawek lub 4 ładowania pojedynczej słuchawki
    • Złącze do ładowania: USB-C
  • Wymiary – 48,2 (wys) x 61,8 (szer) x 26,9 (głęb) mm
  • Waga – ok. 33.9 g bez słuchawek

Jak prezentują się słuchawki Huawei FreeBuds 5i?

Jak na mój gust słuchawki nie dość, że są bardzo schludnie zapakowane, znajdują się w bardzo gustownym etui to dodatkowo są po prostu ładne. Nie ukrywam, że mam zamiar określić je mianem jednych z ładniejszych słuchawek dousznych, jakie miałem okazję testować.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Etui również prezentuje się nienagannie. Warto zwrócić uwagę na potencjalne wersje kolorystyczne. W przypadku prezentowanej – niebieskiej oraz dostępnej również czarnej, kolor etui przypomina fakturę kamienia, natomiast biała wersja kolorystyczna takiej już nie ma i w przeciwieństwie do niebieskiej i czarnej jest błyszcząca.

Huawei FreeBuds 5i posiadają etui. Przydatne etui.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Etui to nie tylko element, w którym umieścimy słuchawki i zabierzemy je ze sobą. Za pomocą niego jesteśmy w stanie ładować nasze Huawei FreeBuds 5i. Już 15 minut ładowania wystarcza na 4 godziny odsłuchu, a samo etui jest także powerbankiem dla słuchawek zapewniając nawet 28 godzin zabawy.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Na boku etui znalazł się niewielki przycisk, który przyda nam się przede wszystkim podczas pierwszego uruchomienia słuchawek, aby je skonfigurować. Z przodu, pod logo marki HUAWEI jest dioda informująca o stanie w jakim znajdują się słuchawki. Na przykład, czy są gotowe do parowania. Natomiast na samym spodzie umieszczono złącze USB-C do ładowania.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Na uwagę w etui zasługuje także to, jak zachowuje się po otwarciu. Dążę do sytuacji, w której po jego otwarciu, będziemy chcieli je odłożyć. W takim przypadku etui się nie zamknie. Taka sytuacja pojawiała się w poprzedniej edycji i aktualnie została wyeliminowana.

Czy poleciłbym Huawei Freebuds 5i do korzystania na co dzień?

Odpowiadając wprost jednym słowem na pytanie z nagłówka – tak. Słuchawki trzymają się bardzo dobrze, nie wypadają podczas nachylania się czy też wykonywania różnych aktywności fizycznych. Spokojnie możemy zabrać je ze sobą na siłownię i dać się ponieść świetnej jakości audio. Tym bardziej, że słuchawki posiadają certyfikat IP54, także maratony w deszczu czy spływający pot podczas naszego wysiłku nie zakłócą pracy urządzenia.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Na plus należy zaliczyć także 7.5h odtwarzania muzyki z wyłączonym ANC (6h z włączonym ANC), bez umieszczania ich w etui. W przypadku, gdyby zabrakło nam energii to „wrzucenie” słuchawek na kwadrans do etui pozwala na kolejne 4h odsłuchu. Umieszczony powerbank w etui jest w stanie naładować 2 razy do pełna nasz zestaw lub 4 razy każdą słuchawkę z osobna. Wykorzystując pełną energię ze słuchawek i etui jesteśmy w stanie korzystać z nich nawet do 28 godzin.

Co ciekawe, słuchawki zostały wyposażone w technologię AEM (adaptive ear-matching), dzięki której są wstanie dobrać odpowiednią jakość dźwięku w zależności od warunków jakie panują wokół nas. Dokonują tego algorytmy z wykorzystaniem mikrofonów wbudowanych w słuchawki.

Gesty to kolejny plus, przez który jestem „na tak”!

Zadbano o zastosowanie gestów. Przykładowo, za pomocą przeciągnięcia palcem po pałąku słuchawek możemy dostosować poziom głośności odtwarzanego utworu. Dwukrotne dotknięcie zatrzyma, a następnie wznowi nam odtwarzane treści. Jest jeszcze ostatni gest, za pomocą którego jesteśmy w stanie ustawić poziom redukcji hałasu, tryb świadomości czy odrzucić połączenie. Otrzymujemy także możliwość edycji tych gestów i dostosowania ich do swoich upodobań.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Aplikacja do zarządzania słuchawkami Huawei Freebuds 5i

Zarządzanie słuchawkami w całości odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony. Nazywa się Huawei AI Life i w przypadku korzystania z smartfonu Huawei pobierzemy ją ze sklepu AppGallery. Użytkownicy telefonów z systemem iOS znajdą się w sklepie AppStore. Co ciekawe, w przypadku systemu Android, nie znajdziemy takowej w sklepie Google Play i musimy pobrać ją bezpośrednio ze strony marki Huawei lub skanując kod QR z opakowania słuchawek.

Po udanej konfiguracji Huawei FreeBuds 5i naszym oczom powinien ukazać się taki oto widok jak powyżej. Poza podstawowymi informacjami jak poziom baterii w każdej ze słuchawek oraz etui możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, a także zoptymalizować ustawienia według naszych preferencji.

Posłużę się przykładem dwóch powyższych opcji. Pierwsza z nich pozwoli nam dopasować odpowiednią wkładkę, jeśli nie jesteśmy pewni czy wybraliśmy tą najlepszą. Na drugim zdjęciu jest kilka ustawień, ale ja chcę skupić się przede wszystkim na dwóch pierwszych. Wykrycie założenia jest bardzo interesującą funkcją, dzięki której zaraz po włożeniu słuchawek do ucha muzyka zaczyna się odtwarzać. Po ich wyjęciu, przykładowo na chwilę, żeby się z kimś porozumieć, dźwięk się zatrzymuje. Druga opcja to niskie opóźnienie dźwięku, które przyda się szczególnie podczas rozgrywki, aby zniwelować jak najbardziej się tylko da opóźnienie i być o krok przed przeciwnikami.

Warta omówienia jest także możliwość dostosowania gestów w słuchawkach Huawei FreeBuds 5i, jeśli te domyślne nie do końca nam odpowiadają, bądź mamy już jakieś przyzwyczajenia powstałe chociażby z użytkowania jakiegoś innego modelu. Niemniej, wspomnę także o zakładce Kontrola hałasu. Mamy tam dokładnie trzy opcje. Redukcja hałasu przyda się szczególnie na zewnątrz, ponieważ po wybraniu tej opcji czuć jak słuchawki nas izolują. Odczuwalne jest zdecydowane wygłuszenie. Opcja świadomość jest nieco lżejszą alternatywą pozwalającą chociażby na słyszenie osoby, która jest obok nas i do nas mówi.

Na sam koniec jeszcze tylko wspomnę co nieco o kilku innych funkcjach. Nie zapomniano o opcjach związanych bezpośrednio z dźwiękiem. Oczywiście, możemy je sami dostosowywać za pomocą equalizera. Dostępne są trzy tryby: domyślny, poprawa basów oraz poprawa wysokich tonów. W opcji „Znajdź słuchawki” otrzymujemy możliwość odtworzenia muzyki z danej słuchawki, aby łatwiej je znaleźć np. w domu. Możliwe jest również wyświetlenie ostatniej lokalizacji, w której doszło do połączenia słuchawek z urządzeniem.

Czym się różnią w porównaniu do poprzedniej wersji?

Na sam koniec warto odnieść się z porównaniem do poprzedniej wersji słuchawek Huawei FreeBuds 5i. Może to się okazać szczególnie pomocne dla osób, które zastanawiają się nad wymianą starszego modelu na nowy.

Huawei FreeBuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?
Huawei FreeBuds 5i – czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?

Przede wszystkim najważniejsze kwestie to zdecydowanie poprawiona jakość dźwięku, czego dowodem jest jakość Hi-Res, której poprzednia wersja nie oferowała. Na plus także trzeba uznać możliwość skorzystania z korektora EQ oraz trybu niskiego opóźnienia. Pojawiła się również zdecydowanie większa bateria w etui, co przełożyło się na zwiększony czas pracy. Aktywna redukcja szumów posiada teraz trzy tryby, a nie jeden domyślny. Pojawiły się także drobniejsze zmiany jak krótszy pałąk, mniejsze etui czy o 11% lżejsze słuchawki.

Słuchawki Huawei FreeBuds 5i będą dostępne w Polsce od dziś w promocyjnej cenie 349 złotych, następnie od 30 stycznia w cenie 399 złotych.

Sprawdź także w jaki oczyszczacz powietrza warto zainwestować.

Test Huawei FreeBuds 5i. Czy warto kupić te słuchawki za 400 zł?
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama