W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?

Czy zmiana jednego wyrazu w przepisach polskiego prawa spowodowała, że w lipcu nadszedł koniec naszej prywatności? Teraz jeden urząd może więcej niż nawet sądy?

W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?
W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?

W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?

Dnia 1 lipca 2022 roku w życie weszły zmiany w ustawie o KAS, a mianowicie zmiana w art. 38 ust 1 ustawy o KAS. Zapis został przytoczony poniżej, jednakże o co w nim chodzi? Wszystko rozchodzi się o jedno słowo, niegdyś bank zobowiązany był do sporządzenia i przekazywania określonych informacji dotyczących podejrzanego. Obecnie to słowo zostało zastąpione osobą fizyczną, a więc w teorii każdego obywatela, który nie jest jeszcze osobą podejrzaną. Prowadzi to do sytuacji w której organy państwowe będą mogły wystąpić do banku o informacje dotyczące osoby fizycznej jeszcze w trakcie trwania postępowania przygotowawczego, a więc teoretycznie w każdej sytuacji, a także podczas czynności wyjaśniających w sprawie karnej skarbowej.

W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?
W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?

Fragment ustawy

„na sporządzone na piśmie żądanie szefa KAS, naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, bank jest obowiązany do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących osoby fizycznej lub osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub danych pełnomocników wskazanego w żądaniu rachunku bankowego

w przypadku, gdy postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające są prowadzone w związku z czynami popełnionymi w zakresie działalności osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej” w zakresie „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem dat oraz kwot poszczególnych wpływów, dat oraz kwot poszczególnych obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Znów oczekują okupu. Zrób to aby się zabezpieczyć pieniądze
W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności?

W lipcu 2022 roku nadszedł koniec naszej prywatności? Czy będzie to nadużywane przez KAS?

Otóż szef KAS zapewnia, że celem zmiany tego przepisu było ujednolicenie i doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych. Również wymieniony artykuł nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami. Jednakże, kto będzie decydował o tym czy jest uzasadniony czy nie, skoro kontrola jeszcze niczego nie wykazała. Moim zdaniem dochodzić będzie do absurdów i często bezpodstawnych kontroli obywateli w imię wyższego dobra, albo poprzez nieposłuszeństwo w stosunku do władzy. Prawda jest taka, że organy KAS będą mogły wystąpić do banków o informacje objęte tajemnicą bankową jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie nikomu nie zostały przedstawione żadne zarzuty.

Czy mamy się czego obawiać? Czego media przemilczały całą sprawę? Czemu nikt o tym głośno nie mówi? Czy to koniec naszej prywatności? Co będzie dalej?

Źródło zdjęcia: fot.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Nicholas Latifi odchodzi z Williamsa. Kto go zastąpi?

Stało się to, o czym cały świat F1 mówił...

Ghost of Tsushima trafi na PC? Tak mówią przecieki!

Kolejna duża gra stworzona na konsole PlayStation dostanie port...

Rośnie płaca minimalna. Wzrost płac o nawet 600 złotych!

Rząd od dawna zapowiadał, że płaca minimalna wzrośnie. Od...

iPhone 15 Ultra. Pierwsze informacje na temat nowego smartfona!

Tak, seria iPhone 14 zadebiutowała na początku tego miesiąca,...

Przeciek GTA 6. Rockstar wydaje oświadczenie. Hakerzy szantażują!

Przeciek GTA 6, który wydarzył się na weekendzie, mocno...