Krux Atax/Pro – Wstęp i specyfikacja

Stosunkowo świeża a ponadto jedna z najtańszych propozycji z prezentowanych dziś klawiatur. Operuje na przełącznikach Outemu Red (dostępne są także Brown oraz Blue) z podświetleniem RGB punktowym oraz strefowym do wyboru. (Atax oraz Atax Pro). Kabel nie jest odłączany, ponadto brakuje oplotu (jednak cena do czegoś zobowiązuje) obecne są za to dwustopniowe nóżki do regulacji kąta nachylenia. Cena wynosi kolejno około 130 złotych za Ataxa oraz 160 złotych za Ataxa Pro.

- Rozmiar: TKL (tenkeyless czyli bez bloku numerycznego)
- Układ: US ANSI
- Przełączniki: Outemu Red
- Wymiary: 355 x 137 x 39 mm
- Typ przełącznika: Liniowy (linear)
- Typ klawiatury: Zamknięta (closed-design)
- Podświetlenie: RGB, Punktowe/Strefowe
- Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne
- Materiał keycapów: ABS
- Metoda wytwarzania keycapów: Double-shot
- Oprogramowanie: Tak/Nie
- Bezprzewodowa/przewodowa: Nie/Tak
- Łączność: USB-A (na stałe)
- Hotswap przełączników: Nie
- Waga: 940 g
Konstrukcja i jakość wykonania
Jakość wykonania zważywszy na cenę sprawia pozytywne wrażenie. Konstrukcja jest zwarta oraz sztywna i to pomimo zastosowania w całości tworzywa sztucznego. Mount-plate jest oczywiście metalowy. Kabel na stałe przytwierdzony do klawiatury i nie posiada oplotu. Obecne są dwustopniowe nóżki umożliwiające regulację kąta nachylenia. Waga jest odpowiednia co w połączeniu z gumowymi wstawkami sprawia że klawiatura dobrze trzyma się blatu lub biurka.
Stabilizatory nie zostały nasmarowane (choć w modelu Pro da się zaobserwować śladowe ilości smarowania). Przełącznikom brakuje gładkości i płynności, da się czasem usłyszeć także sprężyny jednak cena nie wzięła się znikąd. Klawiatura idealna dla osób zaczynających swoją przygodę z „mechanikami” a także tych planujących pobawić się w modyfikowanie. Poniżej test dźwięku.
Podświetlenie i wyposażenie
Podświetlenie to sprawa ciekawa. Model non-Pro ma na stałe przypisane kolory do każdej ze stref. Zaś Pro posiada już pełne RGB per-key (punktowe). Ponadto ten drugi umożliwia kontrolę za pomocą oprogramowania. Generalnie podświetlenie wypada nadzwyczaj dobrze, jest jasne i dość żywe. Co może zaskoczyć to biała barwa która prezentuje niezły poziom, widoczna jest tylko delikatna poświata niebieskiego koloru. Poniżej garść efektów obu modeli.
Zawartość zestawu (nie licząc samej klawiatury) obejmuje jedynie instrukcję w języku Polskim. Zaskoczenia oczywiście nie ma wszak mówimy o klawiaturach za 130 oraz 160 złotych dostępnych normalnie na rodzimym nam rynku. Kabel posiada 1.6 m długości co jest wystarczające do typowych scenariuszy w których klawiatura może być eksploatowana.

Oprogramowanie i podsumowanie
Oprogramowanie dotyczy tylko modelu z dopiskiem Pro o czym wspominałem już wcześniej. Jest ono proste, wręcz trywialne. Umożliwia zmianę efektów oraz wybór kolorów spośród 7 dostępnych (nie przewidziano ręcznego definiowania na palecie kolorów), ponadto możemy programować makra. Interfejs nie jest skomplikowany, razić mogą jaskrawe kolory którymi atakuje nas ów soft po uruchomieniu. Podsumowując, jest OK ale mogło być lepiej.

