Pozaziemskie odkrycia zawsze są fascynujące. Międzynarodowy zespół badawczy prowadzi badania na Antarktydzie. Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Kent na szczycie góry Walnumfjellet znalazł pozaziemskie cząsteczki.
Badania na Antarktydzie. Naukowcy znaleźli pozaziemskie cząsteczki mające kilkaset tysięcy lat
Przeprowadzane przez międzynarodowy zespół naukowców badania na Antarktydzie wykryły cząsteczki pozaziemskie. Trafiły one na naszą planetę około 430 tysięcy lat temu. Przypuszczalnym źródłem znaleziska był meteoryt, którego średnica wynosiła około 100 metrów. Badania przeprowadzone na najdalej położonym na południu kontynencie na Ziemi mogą pomóc w zrozumieniu tego typu zjawisk w kwestii przyszłych wydarzeń. Zebrane informacje pozwolą naukowcom dowiedzieć się, jakie skutki miałoby uderzenie meteorytu o takiej wielkości w zaludnione obszary.
Co powiedziały próbki zebrane przez naukowców?
Z artykułu opublikowanego w Science Advences można się dowiedzieć, że badania przeprowadzane przez Matthiasa Van Ginnekena i zespołu pod jego przewodnictwem obejmowały 17 niewielkich cząsteczek znalezionych na szczycie góry Walnumfjellet. Dane zgromadzone podczas badań potwierdziły, że cząsteczki miały wielkości od 100 do 300 mikrometrów. Składały się głównie z niewielkich ilości szkła, oliwinów i spineli.
Materiały zebrane podczas badań sugerują, że cząsteczki pochodzą z kosmosu. Mówi o tym skład oraz stosunek poszczególnych składników. Badania na Andarktydzie zostały przeprowadzone na rdzeniach lodowych na tamtejszym terenie. Sugeruje się, że uderzenie miało miejsce około 430 000 a 480 000 lat temu. Meteoryt, który eksplodował na terenie bieguna południowego na pewno wywołał potężną eksplozję.