Awarie na Ziemi! Powodem wybuchy na... Słońcu!
89
Views

5 stycznia w naszą planetę uderzył potężny rozbłysk słoneczny, co spowodowało liczne awarie na Ziemi. Skutki te odczuła przede wszystkim ludność w Australii oraz w obrębie południowego Pacyfiku. O co chodzi?

Awarie na Ziemi spowodowane wybuchem na Słońcu

Kto mógł się spodziewać, że awarie na Ziemi mogą być spowodowane wybuchami na powierzchni Słońca? A jednak! Jak podaje serwis spaceweather.com, skutki potężnego wybuchu na gwieździe centralnej naszego układu były odczuwalne na naszej planecie. Okazuje się, że wkrótce takich zjawisk może być więcej.

Awarie na Ziemi! Powodem wybuchy na... Słońcu!
Awarie na Ziemi! Powodem wybuchy na… Słońcu!

Na początku stycznia, a konkretnie piątego dnia nowego roku, do Ziemi dotarł potężny rozbłysk słoneczny, który został sklasyfikowany jako najsilniejszy od października 2022 roku. Spowodowało to liczne awarie na Ziemi, które odczuła w szczególności ludność w Australii i ta osiedlona na obszarze południowego Pacyfiku.

Czy wybuchy te są szkodliwe dla naszej planety?

Wybuch, który spowodował awarie na Ziemi, uderzył w naszą planetę 5 stycznia i sklasyfikowano go jako X1.2. Fala uderzeniowa była powodem awarii radia w niektórych częściach Australii oraz południowego Pacyfiku. W dużym skrócie, źródłem wybuchu były plamy na Słońcu, w których wytwarzane jest intensywne pole magnetyczne. Obniżona temperatura sprawia, że na powierzchni naszej gwiazdy pojawiają się ciemne obszary.

Przeczytaj także: Miecz świetlny na Marsie? Dziwne urządzenie na zdjęciu NASA

Astronomowie określili ciemny obszar, który był źródłem wybuchu jako AR3182. Słońce jest teraz najbardziej aktywne w swoje fazie 11-letniego cyklu, podczas którego bieguny magnetyczne odwracają się, co sprawia, że na powierzchni Słońca pojawia się więcej plam. Efektem tego może być więcej wybuchów, które będą uderzać w Ziemię. Czy są one zagrożeniem dla naszej planety? Naukowcy nie są jeszcze w stanie tego określić, dlatego też stale badają te zjawiska.

Awarie na Ziemi! Powodem wybuchy na... Słońcu!
Zarejestrowany wybuch był najsilniejszym od października poprzedniego roku!

Źródło: Spaceweather

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.