Chińskie firmy znikną z Europy? Pierwszy kraj już nad tym myśli
160
Views

Ostatnie lata dla Huawei nie były zbyt dobre. Najpierw firma została zbanowana w USA i umieszczona na czarnej liście, a teraz może okazać się, że chińskie firmy znikną z Europy. Taki ruch rozważa rząd Portugalii.

Chińczycy na czarnej liście Stanów Zjednoczonych

Umieszczenie na jakiejkolwiek czarnej liście nie jest dobrą wiadomością, a jest wręcz tragiczną jeśli mówimy o firmie, która została zbanowana na tak ogromnym rynku. Taki los spotkał chińskiego giganta technologicznego. Huawei osądzony został przez tamtejszy rząd o szpiegowanie obywateli tego kraju i przesyłanie cennych informacji chińskiemu rządowi. Ban nie oznaczał tylko zakazu sprzedaży urządzeń na tamtejszym rynku.

Przeczytaj także: Motorola Razr 40 Ultra namiesza na rynku?

Huawei Freebuds 5i - czy warto dać za te słuchawki 4 stówy?; Chińskie firmy znikną z Europy? Pierwszy kraj już nad tym myśli
Huawei stracił pozycję lidera na światowym rynku technologicznym w związku z banem w Stanach zJednoczonych. Teraz Chińskie firmy znikną z Europy? Fot. MenWorld

Huawei dostał zakaz współpracy ze wszystkimi amerykańskimi firmami, a to oznaczało, że najnowsze urządzenia nie tylko nie mogą korzystać m.in. z usług Google, ale również rozwiązań technologicznych takich jak modemy 5G, które produkuje Qualcomm. Efektem tego był ogromny spadek w sprzedaży na całym świecie. Teraz może okazać się, że Huawei zniknie z Europy. Portugalia już rozważa taki ruch.

Na czarnej liście znajduje się kilka innych chińskich firm.

Portugalia kolejnym krajem po USA? Chińskie firmy znikną z Europy?

Jak podaje Bloomberg, portugalski rząd wydał rozporządzenie, które zakazuje lokalnym operatorom sprowadzania sprzętu 5G spoza Unii Europejskiej lub nie należą do Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) czy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED).

Chińskie firmy znikną z Europy? Pierwszy kraj już nad tym myśli
Portugalski rząd wierzy, że firmy z krajów, które nie należą do NATO, UE czy OCED stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Chińskie firmy znikną z Europy?

Portugalska Wyższa Rada ds. Cyberbezpieczeństwo argumentowała swoją decyzję tym, że firmy pochodzące z krajów, które nie należą międzynarodowych organizacji, stanowią “wysokie ryzyko” dla bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w kraju. W dokumencie nie padły nazwy konkretnych podmiotów, ale zważając na to, że większość technologicznych gigantów pochodzi z Chin, to możemy twierdzić, że portugalski rząd ma na myśl m.in. Huawei czy ZTE.

Źródło: Bloomberg

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.