Rynek gier wideo ma się bardzo dobrze i jest jedną z dziedzin, w którą pandemia COVID-19 nie uderzyła zbyt mocno. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować zjawisko, które pokazuje, że gry cyfrowe stają się co raz bardziej popularne od swoich pudełkowych odpowiedników. Wiele czynników wskazuje na to, że gry w pudełkowym wydaniu będą reliktami przeszłości. Całkowita cyfryzacja wydaje się być nieunikniona.

Szybszy i wygodniejszy dostęp – gracze częściej sięgają cyfrowe gry

Cyfrowe gry już jakiś czas temu stały się wyborem większości graczy. Pandemia koronawirusa tylko to potwierdziła – ograniczenia tyczące się poruszania czy kontaktu z inną osobą nie przysłużyły się pudełkowym wersjom gier. Dostęp do cyfrowych gier jest znacznie wygodniejszy niż w przypadku pudełkowych wersji. Interesującą nas grę możemy kupić na przeznaczonych do tego platformach (np. Steam, Epic Games Store). Dostęp do gry jest natychmiastowy, a tytuł możemy kupić nie wychodząc z domu.

W przypadku gier pudełkowych musimy wybrać się do sklepu lub czekać kilka dni na przesyłkę, jeśli zamówimy ją przez Internet. Nic więc dziwnego, że gracze wybierają cyfrowe wersje gier. Po zakupie wystarczy pobrać tytuł i można zacząć grać!

Cyfrowe gry wypierają pudełkowe wersje. Koniec jest nieunikniony?
Czy to koniec pudełkowych wersji gier?

Raport ERA pokazuje, że gracze częściej decydują się na zakup gier w wersji cyfrowej

Entertainment Retaliers Association, w skrócie ERA, to organizacja, która zajmuje się reprezentowaniem sprzedawców detalicznych muzyki, video, DVD i gier komputerowych. O ile w przypadku pierwszych trzech pozycji wersje fizyczne mają się dobrze, to raport pokazał, że w przypadku gier najczęściej wybierane są ich wersje cyfrowe.

Raport opierał się na danych z badań przeprowadzonych na jednym z największych rynków wideo na świecie – w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku sprzedaż gier wideo przyniosła aż 4,4 miliarda funtów przychodu. Wynik ten wzrósł o 17,7% względem 2019 roku. Jak się okazuje, aż 85,4% gier zakupionych w poprzednim roku to wersje cyfrowe!

cyfrowe gry
Według raportu ERA, aż 47,7% Brytyjczyków kupuje swoje gry na platformie Steam!

Patrząc na te wyniki można dojść do wniosku, że wersje pudełkowe gier wideo wkrótce znikną z półek sklepowych. Na spadek sprzedaży fizycznych wersji gier składa się również fakt, że niewielkie studia tworzące gry często decydują się na wydanie jedynie cyfrowych odsłon swoich tytułów.