Czas pracy kierowcy – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Każdy zawodowy kierowca, a zwłaszcza taki, który jeździ w bardzo długie trasy, powinien mieć ściśle ewidencjonowany czas pracy kierowcy. Takie rozwiązanie z jednej strony może w pierwszej chwili wydać się komuś zamachem na jego wolność. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt konieczności zwiększenia bezpieczeństwa tej grupy zawodowej, nagle okazuje się, że jest to bardzo uzasadnione działanie.

Czym jest czas pracy kierowcy? Jak go liczyć?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, czas pracy kierowcy nie odnosi się jedynie do tej liczby godzin, którą spędza on za kierownicą swojego służbowego samochodu. Do całkowitego czasu pracy kierowca powinien doliczyć również inne obowiązki związane z przejazdem samochodowym.

W związku z powyższym zakres czasu pracy kierowcy obejmuje także czynności polegające na załadowaniu do samochodu towarów. Tych, których kierowca zobowiązany jest przewieźć do ustalonego punktu. Jeżeli w miejscu docelowym rozładowuje towar, dolicza również tę czynność do godzin roboczych. Należy nadmienić, że prace związane z załadunkiem i rozładunkiem nie muszą być wykonywane bezpośrednio przez kierowcę. Może on jedynie sprawować nadzór nad innymi pracownikami, którzy podejmują te czynności.

Sprawdź również nasze artykuły z kategorii motoryzacja.

Inelo – innowacyjny system, który policzy Twój czas za kółkiem

Całkowity czas pracy kierowcy nie powinien być dłuższy, niż 8 godzin w ciągu doby. To z kolei odpowiada nie więcej, niż 40 godzinom tygodniowo, przy zachowaniu dwudniowej przerwy. Wszystko, co przekracza tę normę, stanowi naruszenie kodeksu pracy. Z pomocą jednak przychodzą rozwiązania oferowane przez Inelo przy współpracy z Ogólnopolskim Centrum Rozliczania Kierowców. Tachografy, systemy telematyczne i dedykowane oprogramowanie pomogą w przeprowadzeniu dokładnej analizy czasu pracy i podsumują liczbę faktycznie 

przepracowanych godzin. OCRK, poza wdrażaniem technologii informatycznych niezbędnych przy rozliczeniach organizuje szkolenia związane z ewidencją czasu pracy kierowców. 

Aby dowiedzieć się więcej o tym systemie, zapoznaj się z treściami zamieszczonymi pod poniższym adresem: https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

W sieci pojawiły się zdjęcia XFX Radeon RX 6700 XL.

Do sieci trafiły zdjęcia do tej pory nie znanej...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...

Filmy 4K na YouTube są tylko w subskrypcji YouTube Premium

Jak widać po tytule, YouTube chce poniekąd zmusić użytkowników...

Remake Horizon Zero Dawn na horyzoncie? Sony ma pracować nad odświeżeniem gry

Remake Horizon Zero Dawn jest bardzo realny. Sony rzekomo...

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku. Studia...
Artykuł partnerski
Artykuł partnerskihttp://menworld.pl
MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj