Czego słuchają Polacy? Dane z ostatnich 7 lat według Spotify

Muzyka jest nieodłącznym elementem ludzkiej kultury od tysięcy lat. Na przestrzeni tylu wieków przeszła ona dosyć specyficzną drogę. Teraz za sprawą serwisów streamingowych jest dużo łatwiejsza w dostępie. Jej tworzeniem, przy sprzyjających wiatrach, odrobinie zacięcia i talentu, może zająć się każdy. Mnogość gatunków, form i środków przekazu jest dużym darem naszych czasów. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam zgłębiać coraz to nowe jej aspekty. Różnej muzyki słucha się w różnych krajach i regionach. W zależności od panującego w danej chwili trendu czy popularności lokalnych muzyków w danym kraju. Statystyki dotyczące tego, jakiej muzyki słuchamy, od lat zbiera Spotify i regularnie się nimi z nami dzieli. Czego słuchają Polacy? Sprawdźmy raport jednego z najpopularniejszych serwisów streamingowych.

Czego słuchają Polacy? Przede wszystkim króluje pop

Według danych skrupulatnie zbieranych i analizowanych przez serwis streamingowy Spotify, najczęściej i najchętniej słuchanym przez Polaków gatunkiem muzycznym jest pop oraz jego taneczna odmiana – dance pop. Po nich, następne w kolejności występują rap, trap i rock. Zaskakujące?

Drobnym poszerzeniem statystycznego rozpoznania jest podział na grupy wiekowe, których przedstawicieli najwięcej korzysta ze Spotify. W grupie wiekowej poniżej 17 lat, prym wiodą viralowe piosenki popowe, których popularność pompowana jest przez najpopularniejsze social media. Sytuacja zmienia się, gdy wskoczymy oczko wyżej, czyli użytkownicy od lat 17 do 24. Tutaj zauważyć można przewagę polskiego rapu nad innymi gatunkami.

Bardzo ciekawym przypadkiem są użytkownicy Spotify w wieku od lat 35 do 44. W tej grupie na topie są… piosenki dla dzieci. Tendencja ta bierze się najprawdopodobniej z tego, że wiele osób z tej grupy wiekowej jest rodzicami małych dzieci. Toteż czasem muszą zrezygnować z własnych gustów muzycznych na rzecz tego, na co ochotę aktualnie mają ich pociechy.

Polscy wykonawcy coraz bardziej doceniani

Czego słuchają Polacy? Analizując statystyki z ostatnich 7 lat, zauważyć można wręcz wybuch popularności polskich wykonawców. Zjawisko to następowało stopniowo, w końcu przebijając popularność zagranicznych artystów w roku 2018. Zestawienie najpopularniejszych utworów z danych lat wygląda następująco:

  • 2013 – Daft Punk – „Get Lucky”
  • 2014 – Ed Sheeran – „I See Fire”
  • 2015 – Major Later, DJ Snake, MØ – „Lean On”
  • 2016 – Sia – „Cheap Thrills”
  • 2017 – Ed Sheeran – „Shape of You”
  • 2018 – Taconafide – „Tamagotchi”
  • 2019 – Tymek, Big Scythe – „Język ciała”

Polski utwór przebił się na 1. miejsce corocznego rankingu dopiero w roku 2018. Jego popularność rozchodziła się wręcz viralowo. Mowa oczywiście o „Tamagotchi” w wykonaniu duetu Taconafide. Podobna sytuacja nastąpiła w roku 2019, gdy raper Tymek wydał płytę „Klubowe”, która sama w sobie biła rekordy popularności z wyżej wspomnianym utworem „Język ciała” nie tylko na Spotify, ale także podbiła notowania listy OLiS.

Kolejnym z dowodów na wybuchowo rosnącą popularność jest zestawienie najpopularniejszych artystów w dwóch latach – 2015 oraz 2019. W roku 2015, najpopularniejszy polski wykonawca – Gang Albanii, znajdował się na miejscu… 31. Zaraz za nim, na miejscu 33., znalazł się raper O.S.T.R. Kolejny rodzimy wykonawca, Happysad, uplasowany był na końcu piątej dziesiątki – na miejscu 58.

Sytuacja na przestrzeni kilku lat zmieniła się diametralnie. Wszak już w roku 2019 tylko w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się zaledwie dwóch artystów zagranicznych – Billie Eilish (4. miejsce) oraz Ariana Grande (10. miejsce). Zestawienie otwierał Taco Hemingway, za nim Bedoes, na trzeciej lokacie zaś umiejscowił się Tymek.

Podsumowanie

Zauważyć więc można, że, przynajmniej na platformie Spotify, polska muzyka przeżywa swego rodzaju renesans. Zjawisko to jest z pewnością zasługą bijących rekordy popularności rodzimi raperzy. Nawet osoby, które nie żyją na codzień polskim przemysłem muzycznym, z pewnością zasłychnął takich ksywek jak wspomniany Taco Hemingway, Quebonafide czy Tymek. Mimo, iż nie każdy żywi sympatię do nowoczesnego rapu, nie można mu odmówić wręcz viralowej popularności wśród młodszej grupy odbiorców, tym samym promując rodzimych twórców.

A Wy, co sądzicie o aktualnych muzycznych trendach w polskiej muzyce? Jak zapatrujecie się na tak olbrzymią popularność rapu – gatunku relatywnie młodego na naszym podwórku? Dajcie znać w komentarzach lub na naszym forum dla facetów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama