Dziewiczy lot rakiety Firefly Aerospace zakończył się wybuchem! [WIDEO]

Plany były wspaniałe, jednak dziewiczy lot rakiety Alpha zakończył się tragedią. Kosmiczny pojazd dwie minuty po starcie i wzbiciu się w powietrze wybuchł. Firma Firefly Aerospace potwierdziła, że statek kosmiczny uległ zniszczeniu, przez co inżynierowie stracili z nim kontakt.

Start rakiety Firefly Aerospace zakończył się katastrofą

Pierwsze loty rakiet kosmicznych zawsze wiążą się z ryzykiem, że coś pójdzie nie tak. Dokładnie taki scenariusz sprawdził się podczas dziewiczego lotu rakiety Alpha zbudowanej przez Firefly Aerospace. Start rakiety odbył się 2 września 2021 roku, a pojazd startował z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Pierwsza próba startu zakończyła się niepowodzeniem. Zakończono ją przed końcowym odliczaniem.

Przeczytaj także: Porsche leci w kosmos! SpaceX i Blue Origin mają nową konkurencję

Druga próba startu odbyła się godzinę po pierwszej nieudanej sekwencji startu. 29-metrowa rakieta Alpha Friefly Aerospace wystartowała, jednak po 2,5 minuty lotu zaczęło dziać się coś niepokojącego. W pewnym momencie pojazd kosmiczny wybuchł i zamienił się w kulę ognia. Firma potwierdziła, że straciła łączność ze statkiem, a szczątki rakiety Alpha spadły na ziemię.

Start sugerował, że coś jest nie tak

Poniżej znajduje się wideo z całej procedury startu, które pochodzi z kanału Everyday Astronaut. Tim Dodd komentuje próbę wystrzelenia rakiety Alpha Firelfy Aerospace w kosmos i już podczas startu zawuaża, że cały proces zajmuje szczególnie dużo czasu. Według niego już wtedy start powinien zostać przerwany, ponieważ z rakietą było coś nie tak. Jak się później okazało, Dodd miał rację. Drugi start zaczyna się około 1:58:00 i po 2,5 minuty można zobaczyć, jak rakieta staje w płomieniach.

Kilka chwil po wybuchu firma Firefly Aerospace potwierdziła na swoim profilu na Twitterze, że rakietę Alpha rzeczywiście stracono. Firma podała, że awaria nastąpiła podczas pierwszego etapu wznoszenia. Jak podał producent rakiety, więcej informacji na temat anomalii podczas pierwszego lotu statku kosmicznego Alpha zostanie podane w późniejszym czasie.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Walka w budce telefonicznej podczas PRIME Show MMA 3

PRIME Show MMA 3 zachwyca pomysłowością. Walka w budce...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj