Mieszkasz w małym mieście? Zapomnij o aucie elektrycznym.
187
Views

Coraz większa liczba elektrów sprawia, że ludzie zastanawiają się, ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego. Nie ukrywam, kwoty potrafią być wysokie i mowa tutaj nawet o modelach używanych. Mało tego, ubezpieczyciel sugeruje by elektryk miał AC, gdyż w przypadku pożaru mówimy o szkodzie całkowitej.

Nie oszukujmy się – samochody elektryczne to nadal nowość i rzadki widok na naszych drogach. Mówię o Polsce, bo oczywiście w Skandynawii jest ich o wiele, wiele więcej. Tak czy inaczej, warto przyjrzeć się temu, ile kosztuje eksploatacja pojazdów na prąd. Dziś nie będę jednak pisał o zużyciu prądu, bo wszyscy doskonale wiemy, że te ciężkie samochody chcąc, nie chcąc muszą mieć duży apetyt na kW – fizyki nie oszukasz. Temat serwisowania również jest kwestią indywidualną i zależną od producenta. Skupmy się jednak na ubezpieczeniu, bo to bardzo ciekawa sprawa. Tym bardziej, że producenci doskonale wiedzą jak to z tymi elektrykami bywa. A przecież bywa… gorąco.

Mieszkasz w małym mieście? Zapomnij o aucie elektrycznym.
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo! Nawet w przypadku używanego Nissana Leaf czy BMW i3.

Rośnie liczba samochodów elektrycznych

Tym w tym roku sprzedano 9,5 tysiąca samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych. Podobno w Polsce jeździ już około 67 tysięcy hybryd i elektryków. Pojazdów, które są zasilane tylko i wyłącznie energią na prąd jest około 37 tysięcy. Łącznie wszystkich samochodów w Polsce jeździ około 26,7 miliona. Łatwo więc wywnioskować, że elektryki to “ciekawostka” w naszym kraju. CUK Ubezpieczenia informuje wprost: samochody elektryczne są droższe, bardziej skomplikowane w naprawie, a to przekłada się na wyższe składki ubezpieczenia OC.

Mieszkasz w małym mieście? Zapomnij o aucie elektrycznym.
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo! Na zdjęciu renault megane e-tech.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki samochód chcielibyśmy kupić. Przykładowo, jeśli zainteresuje Was Tesla Y powinniście przygotować minimum 6800 zł za ubezpieczenie w pakiecie serwisowym. Z kolei bardzo lubiany przeze mnie Nissan Leaf startuje z ubezpieczeniem od 1900 zł rocznie (mowa o 4-letnim samochodzie!). Najlepsze jest jednak to, że pojazdy elektryczne powinny posiadać wykupione AC, gdyż z racji prawdopodobieństwa wybuchu pożaru, w takiej sytuacji są bardziej narażone na szkodę całkowitą. Jeśli spali się np. auto zaparkowane obok, odszkodowanie będzie wypłacone z OC. Jeśli natomiast chodzi o assistance, należy przyjrzeć się bliżej limitom związanym z holowaniem oraz pomocą w przypadku rozładowania baterii w trasie. Jestem bardzo ciekawy tego, jak wtedy zostanie udzielona pomoc. Przyjedzie pan z agregatem?

21 godzin. Gaszenie elektryka trwało prawie dobę! "Rekord polski"
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo! Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie

Załóżmy, że 39-letni kierowca, który ma pełne zniżki chciałby kupić sobie samochód elektryczny. Idzie do ubezpieczyciela i informuje, że będzie to pojazd garażowany i użytkowany tylko na terenie kraju. O Tesli Y i Nissanie Leaf już pisałem. Co z np. ultra tanim elektrykiem, jakim jest Dacia Spring? Wtedy za OC/AC zapłacimy 1280 złotych. Elektryczna Skoda Enyaq i4 z rocznika 2021? Około 4000 zł rocznie za pakiet serwisowy. Podobnie wygląda ubezpieczenie za Forda Mustanga Mach E.

Mieszkasz w małym mieście? Zapomnij o aucie elektrycznym.
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo! Na zdjęciu ford mustang Mach e.

Dlaczego ubezpieczyciele sugerują zakup OC i AC do aut elektrycznych?

Samo OC wcale nie będzie jakoś dużo droższe dla elektryka niż samochodu z napędem spalinowym. Przykładowo, czteroletni Leaf dla przedstawionych założeń będzie kosztował 430 złotych. Wspominam o samym OC. Dacia Spring? 369 złotych rocznie. Ubezpieczyciel doskonale jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku samochodów elektrycznych szkoda całkowita to coś, z czym spotyka się bardzo często.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo!
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo!

Jak informuje CUK Ubezpieczenia, coraz częściej słyszymy o pożarach aut na prąd, a to skutkuje skomplikowanymi akcjami gaśniczymi. Jakby tego mało, ryzyko całkowitego spalenia samochodu jest bardzo wysokie, wręcz więcej niż prawdopodobne. Oczywiście, dochodzi również zagrożenie zniszczenia mienia, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie takiego palącego się elektryka. To właśnie dlatego ubezpieczyciele sugerują aby wykupić polisę AC. Nawet jeśli samochód nie spali się doszczętnie, podzespoły do takiego auta elektrycznego są bardzo drogie i trudno dostępne. Efekt? Nieopłacalna naprawa.

Mieszkasz w małym mieście? Zapomnij o aucie elektrycznym.
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego? Jest drogo! Na zdjęciu VW ID.4.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Chodzi o assistance, które jest bardzo ważne. Chodzi o rozładowanie baterii na trasie, co wcale nie jest czymś, do czego nie może dojść. Szczególnie, że w naszym kraju liczba ładowarek jest znikoma. Przede wszystkim, wybierając ubezpieczenie, należy przeanalizować ile przysługuje nam interwencji. Oczywiście, kolejna sprawa to awarie. Wszyscy dobrze wiemy jak bardzo skomplikowane są samochody elektryczne. A to z kolei przekłada się na konieczność odholowania takiego auta do serwisu. Warto więc sprawdzić, jaki limit kilometrów przysługuje nam w przypadku assistance. Krótko mówiąc – im będzie wyższy, tym lepiej, bo nigdy nie wiadomo, gdzie taki samochód ulegnie awarii.

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.