Pandemia koronawirusa skutecznie zamroziła życie na całej planecie na kilkanaście miesięcy. Z COVID-19 będziemy już żyć. Niestety, istnieje ryzyko kolejnej epidemii, ponieważ w lodowcach Tybetu znaleziono nieznane dotąd naukowcom bakterie. Czy ocieplenie może wywołać kolejny paraliż świata?

Jedna pandemia skutecznie sparaliżowała świat

Pierwsze przypadki zakażenia COVID-19 odnotowano w listopadzie 2019 roku, a kilka tygodni później wprowadzono stan pandemii na całym świecie. Izolacja, kontrolowanie zakażonych osób, noszenie maseczek i dezynfekowanie dłoni na każdym kroku. Tak właśnie wyglądała nasza rzeczywistość w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Przeczytaj także: UFO pod okiem NASA. Agencja powoła specjalny zespół badawczy

Oczywiście pandemia wpłynęła na nasze życie bardzo mocno. Koronawirus zostanie już z nami na zawsze i po prostu musimy nauczyć się z tym żyć. Szczepionki mają pomóc uodpornić się społeczności na tragiczne skutki zakażenia tym wirusem. Okazuje się, że globalne ocieplenie może być powodem kolejnej pandemii, ponieważ w lodowcach Tybetu znaleziono nieznane dotąd bakterie.

Prawie tysiąc nowych bakterii odkrytych w lodowcach Tybetu

Globalne ocieplenie jest faktem i kto tego nie widzi, jest zwykłym ignorantem. Krajobrazy pokrytych niegdyś śniegiem i lodem krain drastycznie się zmieniają. Dziś na ustach wszystkich naukowców jest Tybet, ponieważ w topniejących tam lodowcach znaleziono nieznane bakterie. Naukowcy badają, czy mogą one zagrozić życiu ludzi oraz zwierząt.

pandemia
Kolejna pandemia na horyzoncie? W Tybecie odkryto nieznane bakterie

Pierwsze badania rozpoczęto już w 2010 roku i pobrano próbki lodu z 21 lokacji. Wyniki badań prowadzonych przez ostatnie lata są zaskakujące, ponieważ w próbkach odkryto aż 968 unikalnych gatunków bakterii, z których aż 98 proc. jest niewiadomą. Te same miejsca więziły w sobie wirusy, a część z nich miała nawet 15 tys. lat. Naukowcy nie chcą siać paniki, jednak mówią, że część z bakterii znalezionych w lodowcach Tybetu może atakować organizmy ludzkie i zwierzęce.

Czy szykuje nam się kolejna pandemia?

Źródło: Independent