157
Views

Las uspokaja, odpręża, pozwala nam w maksymalnym stopniu zbliżyć się do przyrody. Nie ma chyba nic lepszego niż spacer po runie leśnym, gdzie możemy oddychać świeżym powietrzem i relaksować się słuchając śpiewu ptaków. Zgadzacie się? Jeśli tak, hotel Arłamów udostępnił część swojego lasu. Dzięki temu możliwa jest leśna kąpiel – Shinrin-yoku.

Pochodząca z Japonii terapeutyczna “leśna kąpiel” pozwala celebrować więź człowieka z naturą. Co ciekawe, w latach 80. ubiegłego roku wspomniana terapia została wprowadzona jako część programu, który ma na celu poprawić stan zdrowia Japończyków. Chodzi o złagodzenie skutków stresu związanego z pracą. Leśna kąpiel Shinrin-yoku nie jest jednak czymś nowym na świecie. Korzysta się z nich również w naszym kraju. Wiele osób docenia je, gdyż las to przecież miejsce, które pozwoli nam regenerować siły, odpocząć psychicznie, polepszyć nasze samopoczucie. Taki sposób obcowania z lasem docenią wszyscy, ale wydaje mi się, że przede wszystkim mieszkańcy miast. Niestety drzewa i cisza są tam czymś rzadko spotykanym.

Hotel Arłamów udostępnił swój las. Dzięki temu możliwa jest leśna kąpiel Shinrin-yoku

Jakie są zalety takiej terapii? Ciężko zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Przede wszystkim możemy odczuć obniżenie ciśnienia, poprawienie odporności oraz oczywiście “spotkanie” z naturą ma obniżyć nasz stres. Mało tego! Jak dowiadujemy się od ekspertów Hotelu Arłamów, Shinrin-yoku rozwija i wyostrza nasze zmysły. Wystarczy nawet jeden dzień w bliskim otoczeniu lasu aby spowodować wzrost komórek NK, które odpowiadają za wykrywanie i niszczenie komórek nowotworowych. Idźmy dalej – rośliny, które spotkamy w lesie wydzielają naturalne olejki eteryczne. Mają one działać przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Wspominałem też o śpiewie ptaków. Nie wiem czy wiecie, ale dźwięki te odprężają i pobudzają, co zwiększa naszą koncentrację.

Hotel Arłamów jest otoczony niezwykłej urody Puszczą Karpacką, która ze względu na przewagę lasów bukowych jesienią złoci się i czerwieni, co czyni ją bajkowo barwną. Nasz kompleks zajmuje 235 hektarów i szczyci się najczystszym powietrzem w Polsce. To naturalne więc, że zdecydowaliśmy się na promocję kąpieli leśnych, które niosą nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Właśnie dzięki wyjątkowemu położeniu, bliskości bezkresnych, bieszczadzkich lasów, nieopodal pola golfowego, wydzieliliśmy specjalną strefę – leśny zakątek, gdzie można oddawać się kąpielom leśnym. Otuleni lasem możemy odpoczywać w hamakach, na leżakach, przytulać się do drzew, chodzić boso czy niespiesznie spacerować. Ważne, by wsłuchiwać się w odgłosy lasu, do woli korzystać z dobrodziejstw, jakie ta zdrowotna praktyka niesie i przebywać na 100% wśród natury, bez rozpraszaczy – telefonów i przeglądania internetu. Kąpiele leśne wpływają kompleksowo na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, stajemy się spokojniejsi i szczęśliwsi.  – mówi Dorota Nidzgorska-Mazonik – Dyrektor Generalna Hotelu Arłamów

Leśna kąpiel Shinrin-yoku na terenie hotelu Arłamów
Leśna kąpiel Shinrin-yoku na terenie hotelu Arłamów

Dla kogo kąpiele leśne?

Warto wiedzieć, że wspomniany rytuał Shinrin-yoku jest zalecany każdemu. Nie ma znaczenia w jakim jesteśmy wieku, jaki mamy stan zdrowia i kondycję. Kąpiele leśne powinni jednak zażywać przede wszystkim mieszkańcy dużych skupisk, czyli przysłowiowej “betonowej dżungli”. Jeśli żyjemy w dużym tempie i stresie, czujemy, że przepracowujemy się, mamy problemy z nadciśnieniem, powinniśmy jak najczęściej udawać się w miejsca takie, jak to, które oferuje Hotel Arłamów. Wystarczy zaledwie dwadzieścia minut w lesie, aby przynieść naszemu organizmowi korzyść. Pamiętajmy, warto dbać o swoje zdrowie!

Nawiązując jeszcze do Hotelu Arłamów, jeśli już się tam udacie, warto wybrać się na wspomnianą kąpiel leśną Shinrin-yoku. Przedstawiciele tego miejsca wyznaczyli w tym celu specjalną przestrzeń, która pozwala zrelaksować się w otoczeniu lasu. Możemy wybrać na przykład hamak lub leżak, z dala od osób np. uprawiających sport. Warto wybrać się w to miejsce. Nie zależnie od pory roku.

Kategoria artykułu
Podróże
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.