Leśna kąpiel Shinrin-yoku na terenie hotelu Arłamów

Las uspokaja, odpręża, pozwala nam w maksymalnym stopniu zbliżyć się do przyrody. Nie ma chyba nic lepszego niż spacer po runie leśnym, gdzie możemy oddychać świeżym powietrzem i relaksować się słuchając śpiewu ptaków. Zgadzacie się? Jeśli tak, hotel Arłamów udostępnił część swojego lasu. Dzięki temu możliwa jest leśna kąpiel – Shinrin-yoku.

Pochodząca z Japonii terapeutyczna „leśna kąpiel” pozwala celebrować więź człowieka z naturą. Co ciekawe, w latach 80. ubiegłego roku wspomniana terapia została wprowadzona jako część programu, który ma na celu poprawić stan zdrowia Japończyków. Chodzi o złagodzenie skutków stresu związanego z pracą. Leśna kąpiel Shinrin-yoku nie jest jednak czymś nowym na świecie. Korzysta się z nich również w naszym kraju. Wiele osób docenia je, gdyż las to przecież miejsce, które pozwoli nam regenerować siły, odpocząć psychicznie, polepszyć nasze samopoczucie. Taki sposób obcowania z lasem docenią wszyscy, ale wydaje mi się, że przede wszystkim mieszkańcy miast. Niestety drzewa i cisza są tam czymś rzadko spotykanym.

Hotel Arłamów udostępnił swój las. Dzięki temu możliwa jest leśna kąpiel Shinrin-yoku

Jakie są zalety takiej terapii? Ciężko zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Przede wszystkim możemy odczuć obniżenie ciśnienia, poprawienie odporności oraz oczywiście „spotkanie” z naturą ma obniżyć nasz stres. Mało tego! Jak dowiadujemy się od ekspertów Hotelu Arłamów, Shinrin-yoku rozwija i wyostrza nasze zmysły. Wystarczy nawet jeden dzień w bliskim otoczeniu lasu aby spowodować wzrost komórek NK, które odpowiadają za wykrywanie i niszczenie komórek nowotworowych. Idźmy dalej – rośliny, które spotkamy w lesie wydzielają naturalne olejki eteryczne. Mają one działać przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Wspominałem też o śpiewie ptaków. Nie wiem czy wiecie, ale dźwięki te odprężają i pobudzają, co zwiększa naszą koncentrację.

Hotel Arłamów jest otoczony niezwykłej urody Puszczą Karpacką, która ze względu na przewagę lasów bukowych jesienią złoci się i czerwieni, co czyni ją bajkowo barwną. Nasz kompleks zajmuje 235 hektarów i szczyci się najczystszym powietrzem w Polsce. To naturalne więc, że zdecydowaliśmy się na promocję kąpieli leśnych, które niosą nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Właśnie dzięki wyjątkowemu położeniu, bliskości bezkresnych, bieszczadzkich lasów, nieopodal pola golfowego, wydzieliliśmy specjalną strefę – leśny zakątek, gdzie można oddawać się kąpielom leśnym. Otuleni lasem możemy odpoczywać w hamakach, na leżakach, przytulać się do drzew, chodzić boso czy niespiesznie spacerować. Ważne, by wsłuchiwać się w odgłosy lasu, do woli korzystać z dobrodziejstw, jakie ta zdrowotna praktyka niesie i przebywać na 100% wśród natury, bez rozpraszaczy – telefonów i przeglądania internetu. Kąpiele leśne wpływają kompleksowo na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, stajemy się spokojniejsi i szczęśliwsi.  – mówi Dorota Nidzgorska-Mazonik – Dyrektor Generalna Hotelu Arłamów

Leśna kąpiel Shinrin-yoku na terenie hotelu Arłamów
Leśna kąpiel Shinrin-yoku na terenie hotelu Arłamów

Dla kogo kąpiele leśne?

Warto wiedzieć, że wspomniany rytuał Shinrin-yoku jest zalecany każdemu. Nie ma znaczenia w jakim jesteśmy wieku, jaki mamy stan zdrowia i kondycję. Kąpiele leśne powinni jednak zażywać przede wszystkim mieszkańcy dużych skupisk, czyli przysłowiowej „betonowej dżungli”. Jeśli żyjemy w dużym tempie i stresie, czujemy, że przepracowujemy się, mamy problemy z nadciśnieniem, powinniśmy jak najczęściej udawać się w miejsca takie, jak to, które oferuje Hotel Arłamów. Wystarczy zaledwie dwadzieścia minut w lesie, aby przynieść naszemu organizmowi korzyść. Pamiętajmy, warto dbać o swoje zdrowie!

Nawiązując jeszcze do Hotelu Arłamów, jeśli już się tam udacie, warto wybrać się na wspomnianą kąpiel leśną Shinrin-yoku. Przedstawiciele tego miejsca wyznaczyli w tym celu specjalną przestrzeń, która pozwala zrelaksować się w otoczeniu lasu. Możemy wybrać na przykład hamak lub leżak, z dala od osób np. uprawiających sport. Warto wybrać się w to miejsce. Nie zależnie od pory roku.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...

Intel prezentuje 13 generację procesorów Intel Core

Podczas konferencji Innovation Pat Gelsinger, Intel zaprezentował także 13...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Instagram postanowił wydłużyć Stories. Potrwają zdecydowanie dłużej! Ile?

Stories najczęściej narzędzie używane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego....
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj