Microsoft, przez lata tworzący niezliczone popularne programy i systemy operacyjne, ogłosił ostatnio swoją decyzję o wycofaniu jednego z długotrwałych narzędzi. Okazuje się, że Microsoft uśmierca jedną ze swoich podstawowych aplikacji – WordPad.

Microsoft ogłasza koniec aplikacji WordPad

Popularny program WordPad to narzędzie, które przez ostatnie 28 lat służyło do otwierania, tworzenia i edycji plików tekstowych. Zadebiutował wraz z systemem Windows 95, co oznacza, że przeszło 28 lat służył użytkownikom na całym świecie.

Przeczytaj także: YouTube wyszuka piosenkę. Wystarczy, że ją zanucisz!

Stanowił on doskonałą, darmową alternatywę dla płatnych pakietów biurowych typu Microsoft Office, umożliwiając szybkie tworzenie prostych plików tekstowych oraz otwieranie dokumentów w formatach .doc i .rtf. Teraz jednak przyszedł czas na zmiany i tym samym popularne narzędzie systemowe odchodzi w niepamięć.

Microsoft uśmierca popularną aplikację po 28 latach. Korzystałeś z niej
Microsoft usunie aplikację w najbliższej aktualizacji.

28 lat i koniec. Microsoft uśmierca podstawowe narzędzie systemowe

Program ten spełniał potrzeby większości użytkowników w codziennych zadaniach związanych z tekstami, jednak wygląda na to, że teraz nadszedł czas na zmiany. Microsoft ogłosił na swojej stronie, że WordPad nie będzie już rozwijany i zostanie usunięty w przyszłej wersji systemu Windows. Zamiast tego firma zaleca korzystanie z programu Microsoft Word dla dokumentów w formacie RTF oraz z Notatnika systemu Windows dla prostych plików tekstowych w formacie .txt.

Należy jednak pamiętać, że Microsoft w przeszłości również zapowiadał usunięcie programu Paint, który ostatecznie przetrwał do wersji Windows 11. Nie jest więc jasne, kiedy dokładnie narzędzie zostanie wycofane i czy będzie dostępne do pobrania z Microsoft Store.

Microsoft uśmierca popularną aplikację po 28 latach. Korzystałeś z niej
Microsoft usunie aplikację w najbliższej aktualizacji.

Źródło: Windows Central