Świat idzie cały czas do przodu. Rozwój nowych technologii jest tak szybki, że wkraczają one do „każdego zakątka naszego życia”. Dziś nie tylko smartfon czy tablet, ale i lodówka czy odkurzacz wymagają połączenia do Internetu. To oznacza potrzebę wysokiej przepustowości, a taką oferuje router z WiFi 7. Sprawdziłem możliwości nowego urządzenia Mercusys MR47BE. Muszę przyznać, że router ten wywarł na mnie ogromne wrażenie. Pozytywne, a może negatywne? Przekonacie się o tym czytając dalszą część publikacji.
Nie oszukujmy się. Routery nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak smartfony czy inne elektroniczne gadżety. To błąd, ponieważ bez dobrze dobranego sprzętu nie uzyskamy stabilnego i wydajnego łącza, a co za tym idzie, nie będziemy mogli cieszyć się pełnymi możliwościami laptopa czy telefonu. Ot, moje przemyślenia. Tak czy inaczej, przyjrzyjmy się bliżej najnowszej technologii, jaką oferuje router z WiFi 7 Mercusys MR47BE. Muszę przyznać, że zachowuję się trochę jak geek, bowiem bardzo mnie interesuje to, jak sprawdzi się sprzęt w codziennym użytkowaniu. Tym bardziej, że np. urządzeń z WiFi 7 nie ma zbyt wiele.
Co to jest WiFi 7 i jakie są różnice względem poprzednich generacji?
O Wi-Fi czyli produktach opartych na standardach IEE 802.11 napisano już książki. W skrócie to sieć bezprzewodowa, która służy do łączenia się pomiędzy urządzeniami. W tym roku wprowadzono 802.11be, czyli generację siódmą. Jak to wygląda w porównaniu pomiędzy WiFi 5, 6, a 7? Podstawowe informacje prezentuję na poniższej tabeli.
WiFi 5 | WiFi 6 | WiFi 6E | WiFi 7 | |
Rok wprowadzenia | 2013 | 2019 | 2021 | 2024 |
Standard IEEE | 802.11ac | 802.11ax | 802.11ax | 802.11be |
Maksymalna prędkość | 3.5 Gb/s | 9.6 Gb/s | 9.6 Gb/s | 46 Gb/s |
Pasma | 2.4 GHz, 5 GHz | 2.4 GHz, 5 GHz, | 6 GHz | 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
Bezpieczeństwo | WPA 2 | WPA 3 | WPA 3 | WPA 3 |
Jak widać, WiFi 7 to bardzo duży przeskok technologiczny względem poprzednich generacji. Mam tu na myśli przede wszystkim prędkość maksymalną, która wynosi aż 46 Gb/s. Patrząc na to, że WiFi 6 oferowało „zaledwie” 9,6 Gb/s, mamy do dyspozycji bardzo dużą wydajność, której potrzebują przecież nowoczesne urządzenia. Mało tego, WiFi 7 wykorzystuje pasma 6 GHz i 5 GHz jednocześnie. Warto wspomnieć o tym, że 6 GHz nie jest jeszcze tak popularne, a co za tym idzie, nie jest tak zatłoczone jak 5 GHz, o 2,4 GHz nie wspominając.
W jakim celu wykorzystuje więc dwa pasma? Wszystko po to, by uniknąć tak zwanego ruchu sieciowego, a także utrzymać połączenie nawet wtedy, gdy użytkownik „wyjdzie” poza zasięg jednego pasma. Oczywiście, to nie jedyna zaleta najnowszej generacji.
Mercusys MR47BE – dane techniczne routera z WiFi 7
- Standardy bezprzewodowe: 802.11be/ax/ac/a/b/g/n
- Maksymalna prędkość transmisji: 6 GHz: 5760 Mb/s, 5 GHz: 2880 Mb/s, 2,4 GHz: 574 Mb/s
- Funkcje transmisji bezprzewodowej: Multi-Link Operation, Szerokość kanału 320 MHz, 4K-QAM, Multi-RU
Oczywiście, jest to kilka wybranych informacji na temat routera marki Mercusys. Jeśli chcecie poznać szczegółowe dane techniczne, warto odwiedzić stronę producenta, która prezentuje szczegółowe informacje nt. MR47BE.
Zawartość opakowania i wygląd zewnętrzny routera Mercusys MR47BE
Zdaję sobie sprawę z tego, że zainteresowanie takimi kwestiami jak to, co znajdziemy w opakowaniu oraz to, jak wygląda router jest znikome ale warto wiedzieć, co kupujemy, prawda? Przede wszystkim jest to sporej wielkości sprzęt, bowiem jego wymiary to 258 x 119 x 43,3 mm. Producent zastosował aż sześć dookólnych anten, które mają zapewnić nam stabilne połączenie. Na obudowie ulokowano przyciski: reset i WPS (pozwala na szybkie łączenie się z urządzeniami). Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć o portach, a tych jest cztery: jeden WAN 2,5 Gb/s oraz trzy LAN 2,5 Gb/s. W zestawie klasycznie – przewód LAN, zasilacz oraz zestaw dokumentacji.
Jeśli chodzi o kwestie wizualne, router cechuje się bardzo klasycznym designem. Na przodzie znajdziemy diodę LED informującą o stanie pracy sprzętu. Na górze pokrytej tak zwanym „piano black” ulokowano wyżłobienie, które w centralnej części „rozchodzi się”, bowiem jest tam umieszczone logo producenta routera. Prawa i lewa strona obudowy routera to przede wszystkim anteny (po jednej na każdym z boków) oraz otwory odprowadzające ciepło generowane przez elektronikę. Z tyłu natomiast porty, przyciski (WPS i reset) oraz gniazdo, do którego podłączamy zasilacz.
Sprzęt, który użyłem do testu routera Mercusys MR47BE
Tak naprawdę ciężko jest przygotować test sprzętu, który oferuje WiFi 7. Dlaczego? To proste. Niewiele jest jeszcze urządzeń, które korzystają z tej technologii. Na szczęście do naszej redakcji przybyły nowości Apple, a więc iPhone 16 Pro Max. Oprócz tego testujemy biznesowy notebook Lenovo ThinkPad T14s, który korzysta z procesora Snapdragon X Elite i posiada wbudowaną kartę korzystającą z WiFi 7. Rzecz jasna, przydałby się jeszcze jeden komputer. W tym celu użyliśmy MSI Alpha 17 C7V, który również łączy się z siecią bezprzewodową WiFi 7.
Instalacja, pierwsze użycie Mercusys MR47BE i oprogramowanie na smartfony
Dziś nie musisz być ekspertem komputerowym aby podłączyć, skonfigurować i zarządzać routerem. Szczególnie, że wystarczy pobrać aplikację dostępną na smartfony z iOS (iPhone) oraz Androidem (Google) i przejść przez kreator – niezwykle prosty w obsłudze. Oczywiście, konieczne będzie również źródło dostępu do Internetu ale w przypadku tego routera skupię się głównie na prędkości połączenia WiFi 7, bowiem chyba wszyscy doskonale wiemy, że w przypadku tak wydajnego sprzętu, musiałbym korzystać z bardzo mocnego łącza światłowodowego aby widzieć różnice prędkości.
Jeśli planujecie do konfiguracji wykorzystać aplikację, po pobraniu jej, należy się zarejestrować. Dodam tylko, że jest to oprogramowanie dostępne w języku polskim, dlatego nie powinniście mieć problemów z jej obsługą. Po zalogowaniu się wybieramy urządzenie, które będziemy chcieli skonfigurować. Łączymy się z „fabryczną” siecią WiFi, którą „wygenerowało” urządzenie i możemy działać. Co mam na myśli? Oczywiście, zmianę hasła, ustawienie kontroli rodzicielskiej i modyfikację wielu innych opcji, które umożliwia aplikacja.
Testy praktyczne Mercusys MR47BE. Jaką prędkość osiąga router z WiFi 7?
Sprzęt podłączony i połączony. Czas sprawdzić jak radzi sobie WiFi 7 w codziennych warunkach. Wybrałem w tym celu kilka różnych „scenariuszy”. Oczywiście, zmieniałem również odległość od routera aby sprawdzać różnice prędkości. Router nie miał „łatwego życia”, ponieważ nasza redakcja mieści się w dużym biurowcu, który jest wręcz „pokryty” wieloma sieciami WiFi, a to oznacza, że sprzęt musi być faktycznie dobry, by ilość zajętych pasm nie przeszkadzała w oferowaniu najwyższej wydajności. Wyniki? Cóż, coś wspaniałego! To tylko pokazuje, że zdecydowanie warto korzystać z 5 GHz, natomiast testy 6 GHz udowadniają, że możemy cieszyć się wysoką wydajnością i jest to przyszłościowe pasmo.
Router Mercusys MR47BE – wydajność sieci LAN-Wi-Fi
- LAN – pobieranie: 2342 Mb/s
- LAN – wysyłanie: 2331 Mb/s
- WAN – pobieranie: 2340 Mb/s
- WAN – wysyłanie: 2339 Mb/s
- Wi-Fi – pobieranie sieć 2,4 GHz: 201 Mb/s
- Wi-Fi – wysyłanie sieć 2,4 GHz: 172 Mb/s
- Wi-Fi – pobieranie sieć 5 GHz: 2102 Mb/s
- Wi-Fi – wysyłanie sieć 5 GHz: 2035 Mb/s
- Wi-Fi – pobieranie sieć 6 GHz: 2305 Mb/s
- Wi-Fi – wysyłanie sieć 6 GHz: 2114 Mb/s
Router Mercusys MR47BE – wydajność Wi-Fi – Wi-Fi
- Wi-Fi 2,4 GHz – 2,4 GHz pobieranie: 109 Mb/s
- Wi-Fi 2,4 GHz – 2,4 GHz wysyłanie: 95 Mb/s
- Wi-Fi 5 GHz – 5 GHz pobieranie: 1279 Mb/s
- Wi-Fi 5 GHz – 5 GHz wysyłanie: 971 Mb/s
- Wi-Fi 6 GHz – 6 GHz pobieranie: 1681 Mb/s
- Wi-Fi 6 GHz – 6 GHz wysyłanie: 1255 Mb/s
Podsumowanie. Kogo zainteresuje router z WiFi 7 Mercusys MR47BE?
Jest to sprzęt dla osób wymagających najwyższej wydajności. Nie uznajesz kompromisów jeśli chodzi o prędkość sieci bezprzewodowej? Rozważ Mercusys MR47BE. Otrzymujesz trzypasmowe Wi-Fi 7 o zawrotnej prędkości 9214 Mb/s, co sprawia, strumieniowanie 4K oraz 8K, a także immersyjna rozgrywka AR/VR będzie nie tylko możliwa ale i komfortowa. Do tego dochodzi bardzo dobry zasięg sieci WiFi za sprawą aż sześciu anten. Konfiguracja i obsługa? Banał – wykorzystujesz w tym celu aplikację dostępną w języku polskim.
Producent chwali się, że Mercusys MR47BE przenosi naszą domową sieć do nowego świata. Testy praktyczne, które wykonałem potwierdzają, że nie są to słowa rzucane na wiatr. W skrócie – jest to router, który przez bardzo długi czas będzie oferował topową wydajność nawet wtedy, gdy masz wiele urządzeń w swoim domu, które korzystają z sieci bezprzewodowej. Polecam? Zdecydowanie tak.
Na koniec pytanie: gdzie kupić router Mercusys MR47BE? Sprzęt ten jest dostępny w większości elektromarketów w Polsce. Ceny są podobne w większości z nich. Przykładowo ten model routera z Wi-Fi 7 w sieci MediaExpert kosztuje 750,41 zł. Klikając w podany link przeniesiesz się na stronę sklepu, gdzie będziesz mógł dokonać zakupu sprzętu.
router z WiFi 7 Mercusys MR47BE!
Materiał powstał we współpracy z marką TP-Link.
Przy okazji sprawdź TP-Link EAP215-Bridge. Sprzęt, który umożliwia stworzenie sieci bezprzewodowych na dużych odległościach.