113
Views

Wraz z 1 stycznie zostanie wprowadzony nowy taryfikator mandatowy. W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowela rozporządzenia, która wprowadza nowe wysokości mandatów drogowych. Zmiany są naprawdę duże. Czy to sprawi, że na polskich drogach będzie bezpieczniej. Wyższe mandaty mają to zapewnić.

Wielkie zmiany w taryfikatorze

W ostatnim roku co chwila słyszeliśmy o tragicznych wypadkach, w których to ludzie tracili życie. Największym echem obiła się śmierć małżeństwa w okolicach Stalowej Woli, którzy zginęli na miejscu, osierocając trójkę dzieci. W całym kraju zagrzmiało. Efektem tego był wniosek o zwiększenie kar za przekraczanie prędkości. Większe mandaty mają sprawić, że kierowca zastanowi się dwa razy, zanim przekroczy dozwoloną prędkość.

Przeczytaj także: Mandat musisz przyjąć! Co zmiana przepisów oznacza dla kierowców?

Tak też się stało. nowy taryfikator mandatowy zostanie wprowadzony wraz z 1 stycznia. Podwyższy on wartość mandatów kilkukrotnie. Nowelizacja Prawa o Ruchu drogowym zaostrzyła kary dla osób, które dopuszczą się wykroczenia drogowego. W nowej regulacji znajdziemy mi.n. podwyższoną maksymalną wysokość grzywny nałożoną przez sąd – z 5 do 30 tys. złotych. Zwiększyła się także wysokość mandatów, które może na kierowcę nałożyć policjant – do 5 tysięcy złotych.

Mandaty – nowe stawki

Z nadejściem 1 stycznia zmieni się wysokość mandatów, jakie policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę, który przekroczył ograniczenia panujące na danym odcinku drogowym. Zgodnie z dokumentem, mandaty od nowego roku będą prezentować się następująco:

  • mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h – 400 PLN;
  • mandat za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – co najmniej 800 PLN;
  • przekroczenie o 41-50 km/h – 1000 PLN;
  • o 51-60 km/h – 1500 PLN;
  • przekroczenie o 61-70 km/h – 2000 PLN;
  • o 71 km/h i więcej – 2500 PLN.

W przypadku recydywy kwoty te mogą wzrosnąć dwukrotnie. Jeśli tak się stanie, za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej, kierowca będzie musiał zapłacić nawet 5000 PLN. Nowy taryfikator mówi również, że kwota za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 PLN. Mandaty za niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości większej niż 500 metrów będą wynosić od 300 do 500 PLN.

Pieszy ma zawsze pierwszeństwo

Od 500 do 2500 PLN będą wynosiły mandaty dla pojazdów, które naruszą “zakaz korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej przez kierujących innymi pojazdami w warunkach zwiększonego natężenia ruchu utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanemu w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu”. Chodzi tutaj o tzw. korytarz życia. 2000 złotych wyniesie mandat przy wjeździe na przejazd kolejowy za sygnalizator, jeśli ten będzie nadawał czerwony sygnał.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się już na pasach lub wchodzącemu na przejście będzie trzeba zapłacić 1500 złotych kary. Taka sama kwota tyczy się kierowcy, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu drogi na którą wjeżdża w momencie skręcania w drogę poprzeczną. Mandaty o takiej samej wartości będą tyczyły się kierowców, którzy wyprzedzą inny pojazd na przejściu dla pieszych lub ominą pojazd jadący w tym samym kierunku, kiedy ten zatrzyma się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jeśli kierowca wykona manewr zagrażający pieszemu, w przypadku popełnieniu warunków recydywy, będzie musiał zapłacić 3000 złotych. Jeśli kierujący pojazdem mechanicznym naruszy zakaz wyprzedzania innych pojazdów, będzie musiał zapłacić 1000 złotych. W przypadku recydywy mandaty te wynoszą 2000 złotych. Tyle samo wyniesie także kara dla kierowcy, który naruszy zakaz objeżdżania opuszczonych zapór lub pół zapór i wjeżdżania na przejazd w momencie, kiedy opuszczanie ich się rozpoczęło, bądź podnoszenie nie zostało ukończone. Taka sama taryfa obowiązuje miejsce, w których nie ma możliwości kontynuowania jazdy. W przypadku recydywy mandaty w takich wypadkach wynoszą 4000 PLN.

Mandaty. Parkowanie na kopercie srogo karane

Jeśli kierowca zostawi swój samochód na miejscu dla niepełnosprawnych, będzie musiał przyjąć mandat w wysokości 800 złotych. W przypadku jazdy pod prąd drogą ekspresową lub autostradą mandaty będą wynosiły 2000 PLN. Kierowca, który nie zachowa należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie zmuszony do zapłacenia 2500 PLN kary.

Kierowca, który będzie prowadził pojazd inny niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub środka działającego podobnie na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 2500 PLN. Mandaty o wysokości 4000 PLN i większej będą grozić osobom, które nie wskazały osoby, która w czasie postępowania o przestępstwo prowadziła dany pojazd.

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.