118
Views

“Żyjące” dinozaury do tej pory widzieliśmy w kinach czy na ekranach telewizorów. Filmy z serii “Park Jurajski” to najpopularniejsze produkcje, które przedstawiły nam te prehistoryczne zwierzęta. Wydawało się, że stworzenie rezerwatu w prawdziwym życiu jest nieosiągalne, ale innego zdania jest Max Hodak, współzałożyciel firmy Neuralink.

Park Jurajski w prawdziwym życiu – fikcja czy nie?

Max Hodak i Elon Musk są założycielami firmy Neuralink. Inżynier biomedyczny w ostatnim czasie wypowiedział się na temat tzw. Parku Jurajskiego w prawdziwym świecie. Według niego, w przeciągu kilkunastu następnych lat stworzenie takiego rezerwatu byłoby możliwe.

Na terenie rezerwatu przypominającego ten z filmów Stevena Spielberga nie byłoby jednak dinozaurów, które znamy dzięki nauce. Park Jurajski, który miałby powstać w niedalekiej przyszłości byłby domem dla nowych gatunków stworzonych dzięki zaawansowanej inżynierii genetycznej. Max Hodak twierdzi że w przeciągu 15 lat możliwe byłoby wyhodowanie egzotycznych i nowatorskich gatunków.

Park Jurajski
Max Hodak, współtwórca Neuralink twierdzi, że w przeciągu kilku lat możemy stworzyć prawdziwy Park Jurajski. Kadr pochodzi z filmu Jurassic World.

Czy stworzenie takiego rezerwatu jest w ogóle możliwe?

Park Jurajski w prawdziwym życiu jest rzeczą wyssaną rodem z gatunku sci-fi, ale czy naprawdę jest to niemożliwe? Przecież nie raz słyszeliśmy już o klonowaniu zwierząt – nauka pozwoliła sklonować psy, koty, mały czy owce. Najbardziej aktualnym tematem jest sklonowanie tchórza czarnołapego. Zwierzę to znajduje się na liście zagrożonych gatunków w USA.

Niestety, w przypadku dinozaurów przywrócenie ich do życia jest praktycznie niemożliwe. Wszystko to za sprawą braku DNA prehistorycznych zwierząt. To właśnie tak w filmie Stevena Spielberga pt. Park Jurajski przywrócono do życia zwierzęta z przed kilkunastu milionów lat. Stworzenie więc prawdziwego parku jest zadaniem niemożliwym do wykonania ze względu na trwałość DNA.

Jeśli dojdzie do stworzenia takiego miejsca, to w rezerwacie pojawią się zwierzęta odzwierciedlające wizję naukowców. Umieszczone zostaną tam gatunki, które swoim wyglądem i zachowanie będą przypominać dinozaury. Miejmy nadzieję, że sytuacja nie potoczy się tak jak w przypadku hollywoodzkich filmów.

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.