Pasek do garnituru – jaki wybrać?

Pasek do garnituru to element obowiązkowy, jeśli nosimy spodnie ze szlufkami. Bez względu na to, jak bardzo cały ubiór jest dopasowany do sylwetki, bez paska będzie wyglądał mało elegancko i niekompletnie – a nawet najbardziej dyskretne poprawianie spodni może uchodzić za niekulturalne, szczególnie podczas formalnych okazji. Dobranie tego dodatku może okazać się jednak kłopotliwe: na jaki kolor i materiał postawić? Jaką powinien mieć klamrę? I co z jego długością? Doradzamy poniżej.

Idealny pasek do garnituru

Najpierw zajmijmy się uniwersalnymi kwestiami, które są ważne podczas doboru paska do każdego rodzaju stroju, bez względu na jego formalność. Pasek do garnituru dobiera się do butów i o tym zawsze powinno się pamiętać. Kolor obuwia musi współgrać z kolorem paska, dobrze też, jeśli oba elementy będą wykonane z tego samego typu materiału (np. skóry licowej). Zadanie staje się nieco trudniejsze, gdy dodatkowo decydujemy się na inne dodatki, np. rękawiczki czy pasek od zegarka, które również powinny współgrać z obuwiem.

Drugim problemem pozostaje długość paska i jego dopasowanie do sylwetki. Niestety, w sklepach często można spotkać jedynie „uniwersalny” rozmiar, który mało komu pasuje. Zbyt długi pasek, którego koniec nieestetycznie zwisa, wygląda niechlujnie, z kolei zbyt krótki sprawia wrażenie, jakby ubiór nie został dobrany w odpowiednim rozmiarze. Zanim wybierzemy idealny pasek, powinniśmy zmierzyć swój obwód w pasie, a następnie zdecydować się na taki, który ma najbardziej zbliżony wymiar do naszego obwodu sylwetki (np. obwód 90–105 cm). Rozmiar paska mierzy się do środkowej, czyli trzeciej, dziurki, ponieważ to właśnie na nią powinniśmy zawsze zapinać klamrę.

Istotny jeszcze jest kolor klamry, zwykle srebrny lub złoty, który powinien współgrać z kolorem koperty zegara lub innych metalowych dodatków, jak spinek do mankietów czy krawata. Podobnie jak w przypadku butów i paska, podobieństwo powinno być jak największe. Można zdecydować się na klamry: klasyczną, automatyczną i półautomatyczną (która wyglądem przypomina automatyczną, ale jest zapinana tak jak klasyczna).

Należy pamiętać o tym, że im bardziej formalna stylizacja i okazja, tym mniej zdobień powinien mieć pasek. Dlatego do czarnego, wieczorowego garnituru nada się wyłącznie gładki, czarny, skórzany pasek, najlepiej z prostokątną, klasyczną i metalową klamrą. Można wybrać taki bez obszycia.

Jeśli chodzi o dzienne garnitury, np. granatowe, do których wkładamy brązowe buty, dobrym wyborem będzie gładki pasek ze skóry licowej w kolorze ciemnego brązu. Może być zarówno matowy, jak i lekko lakierowany.

Jasnobrązowe, granatowe i burgundowe paski pasują do dziennych garniturów, a także do zestawów koordynowanych czy stylizacji casualowych. W ich przypadku trzeba więc być ostrożnym i mieć pewność, że okazja, na którą się tak ubieramy, nie jest zbyt formalna.

Pasek do garnituru to wcale nie taka oczywista sprawa. Wybór często nie jest łatwy
Pasek do garnituru to wcale nie taka oczywista sprawa. Wybór często nie jest łatwy

 

Jakie paski nie nadają się do garnituru?

Wkładając garnitur, musimy wystrzegać się pasków z egzotycznej skóry, np. wielbłądziej, lub takich o nadmiernych zdobieniach. Choć podobne dodatki wyglądają efektownie, powinny być łączone tylko ze stylizacjami casualowymi, gdy np. mamy możliwość włożenia brogsów lub innego, mniej formalnego obuwia.

Odpadają również paski materiałowe i plecione: te drugie zarówno skórzane, jak i przeplatane z innymi tworzywami, np. rzemykami. Tego typu paski powinniśmy dobierać wyłącznie do codziennego ubioru.

 

Pas hiszpański i szelki

Jeśli okazja jest wyjątkowo oficjalna i decydujemy się na nią włożyć smoking, należy wtedy zrezygnować ze standardowego paska i wybrać specjalny pas smokingowy, zwany również hiszpańskim. Jest o wiele szerszy od innych pasków i wykonuje się go z materiału o delikatnym połysku. Pas hiszpański przewiązuje się nie tylko w biodrach, ale i na fragmencie brzucha.

Zarówno w przypadku smokingu, jak i garniturów zamiast paska możemy zdecydować się na szelki. Spełniają tę samą funkcję, czyli podtrzymują spodnie na wysokości, którą uregulujemy, a w dodatku są łatwe do ukrycia pod marynarką.

 

Źródło: Borgio.co

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama