132
Views

Nowe podatki mają być częścią źródła finansowania nazwanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości „Nowa Piątka”. Ma się to opierać głównie na opodatkowaniu cyfrowych gigantów takich jak Netflix, Spotify, Tidal czy HBO GO. Takie są plany i nie trudno się domyślić, że efektem tego może być wzrost cen usług wyżej wymienionych aplikacji w naszym kraju.

 

Sprawiedliwe opodatkowanie

Wchodząc na twitterowe konto Kancelarii Premiera możemy przeczytać, że szacowany przychód ma wynosić około 1 miliarda złoty rocznie. Pieniądze mają trafić do budżetu państwa jako efekt wprowadzenia „sprawiedliwego opodatkowania zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce, oferując usługi cyfrowe”. Podatki też więc będą dotyczyć serwisów typu VOD (wideo na życzenie), reklam w internecie oraz aplikacji do strumieniowego odtwarzania muzyki. Jak wiemy, Facebook czy Google generują swoje zyski jedynie na reklamach, z których rozliczają się poza naszym krajem. W tym przypadku ciężko mówić o potencjalnych konsekwencjach dla użytkowników. Co innego w pozostałych przypadkach.

Podwyżki cen cyfrowych gigantów typu Netflix?

Netflix, HBO GO, Spotify i Tidal

Wymienione serwisy cieszą się niezwykłą popularnością w naszym kraju, więc mogą być bardzo dobrym źródłem dofinansowania. Ciężko wyobrazić sobie jednak brak zmian w stawkach abonamentowych dla użytkowników.

Tagi:
· · ·
Kategoria artykułu
Biznes
Mikolaj Jarosz

Interesuję się branżą Aero i Automotive, sportami motoryzacyjnymi oraz dziennikarstwem motoryzacyjnym. Moją uwagę w szczególności kieruję ku Formule 1. Poza tym moja pasja to koszykówka, a dokładniej NBA. Sam wielokrotnie brałem udział w Akademickich Mistrzostwach Polski i reprezentowałem PRz. Wolny czas staram spędzać aktywnie - na rowerze lub grając w tenisa ziemnego. Interesuję się również kinem i lubię zakończyć dzień dobrym filmem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.