123
Views

Czarne dziury to fascynujące zjawisko, nad którym pracują największe umysły świata. Ponad dwa lata temu w sieci pojawiło się pierwsze bezpośrednie zdjęcie czarnej dziury. Od Ziemi oddalona jest o około 54 milionów lat świetlnych. Teraz możemy zobaczyć kolejne fascynujące ujęcie tego zjawiska – pole magnetyczne czarnej dziury M87.

Pole magnetyczne czarnej dziury M87 widoczne na zdjęciu

Astronomowie pracujący w ramach projektu EHT (z ang. Event Horizon Telescope) opublikowali najnowsze zdjęcia czarnej dziury znajdującej się w galaktyce M87. Galaktyka ta znajduje się ponad 54 milionów lat świetlnych on naszej planety. Najnowsze zdjęcie wykonane Teleskopem Horyzontu Zdarzeń, jak i badania naukowców zostały opisane na łamach Astrophysical Journal Letter. Z artykułu wynika, że zdjęcie przedstawia pole magnetyczne czarnej dziury M87.

Pierwsze fotografie wykonane Teleskopem Horyzontu Zdarzeń, na który składają się setki teleskopów znajdujące się na całym świecie pojawiło się w sieci w 2019 roku. Przedstawiało ono gigantyczną czarną dziurę. Pierwsze ujęcia były jednak dość niewyraźne i nie dawały możliwości lepszego zbadania obiektu. Najnowsze zdjęcia pozwoliły na odtworzenie linii pól magnetycznych czarnej dziury znajdującej się w galaktyce Messier 87.

pole magnetyczne czarnej dziury m87
Na zdjęciu widzimy ruch pola magnetycznego czarnej dziury.

Co czeka nas dalej?

Pole magnetyczne supermasy to bardzo ważne odkrycie, które jest kolejnym etapem poznawania tego zjawiska. W kolejnym etapie astrofizycy będą chcieli dowiedzieć się w jaki sposób powstał gigantyczny strumień plazmy i jego proces ewolucji. Teleskop Horyzontu Zdarzeń pozwoli naukowcom również na zbadanie i określenie zmiany geometrii pola magnetycznego czarnej dziury, a także jak wytwarzane są dżety emitowane z jądra galaktyki.

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.