Rosyjskie wojsko używa broni skonstruowanej 150 lat temu?

Na łamach serwisu Reddit można było zobaczyć zdjęcie żołnierza, który stoi przy broni maszynowej. Nie jest w tym nic dziwnego. W końcu nadal trwa wojna na Ukrainie. Dziwne jest jednak to, że jest to Maxim – karabin, który swoją „premierę” miał w 1884 roku. Rosyjskie wojsko używa broni skonstruowanej 150 lat temu?

Mowa o karabinie maszynowym, którego autorem jest Hiram Maxim, amerykański przedsiębiorca i wynalazca. Model, który widać na zdjęciu to wariant produkowany w latach 1912 – 1939 oraz 1941 – 1945. Czy to oznacza, że rosyjskie wojsko używa broni skonstruowanej 150 lat temu?

Rosyjskie wojsko używa broni skonstruowanej 150 lat temu

Karabin maszynowy Maxim wz. 1910, który widzimy na zdjęciu to produkt radziecki. Warto wspomnieć, że broń, którą zaprojektował Hiram Maxim ma wiele różnych wariantów. Pierwsze modele pojawiły się w Armii Imperium Rosyjskiego w 1897 roku, a użyto je podczas wojny z Japonią w 1904 roku. Co ciekawe, efektywność broni była tak duża, że zdecydowano się na zakup licencji ckm-u. Mało tego, również Wojsko Polskie korzystało z tej samej broni. Była to podstawowa ciężka broń maszynowa jednostek polskich utworzonych w ZSRR po 1943 roku.

Rosyjskie wojsko używa broni skonstruowanej 150 lat temu?

Jak widać, karabiny nadal działają, jednak czy wykorzystanie ich na wojnie na Ukrainie świadczy o tym, że Rosjanie mają problem z bronią? Wielokrotnie mogliśmy już przeczytać informacje o ogromnych stratach rosyjskiej armii, która nie radzi sobie tak, jak planowała.

Zagłębiając się dalej w temat zdjęcia, widzimy, że wspomniany Maxim wz. 1910 został zamontowany na chińskim tuk-tuku marki Loncin. Nie jestem pewny czy takie rozwiązanie ma faktycznie wysoką bojowość, aczkolwiek nie jestem znawcą tego tematu. Co o tym sądzicie?

Źródło informacji oraz zdjęć: Wikipedia i Reddit.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Jak przygotować samochód do zimy 2022/23? Poradnik

Zima zbliża się wielkimi krokami. Każdego dnia robi się...

Jerzy Brzęczek został zwolniony z Wisły Kraków!

Wisła Kraków w poprzednim sezonie spadła do I Ligi...

Sony zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft?

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft dowiedzieliśmy się już...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj