Bardzo dobre informacje płyną z Japonii. Według oficjalnej zapowiedzi, silnik Wankla wraca i będzie wykorzystywany w crossoverze – Mazda MX-30.

Na szczegóły musimy poczekać do piątku, 13 stycznia 2023. To właśnie wtedy, podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli poznamy szczegóły na ten temat. Jedno jest pewne – Mazda wcale nie planuje porzucić silników spalinowych, co widać na zaprezentowanej zapowiedzi. To kolejne miłe zaskoczenie, zaraz po prezentacji gamy silnikowej w Maździe CX-60.

Silnik Wankla wraca do łask! Pojawi się w Maździe MX-30!
Silnik Wankla wraca do łask! Pojawi się w Maździe MX-30!

Silnik Wankla wraca do łask! Zobaczymy go w najnowszym crossoverze – Mazda MX-30

Jaki plan na ten silnik ma japońska marka? Będzie on “na wyposażeniu” układu napędowego plug-in. W skrócie chodzi o to, że najnowszy crossover Mazdy ma posiadać generator elektryczny, a wspomniany układ napędowy ma napędzać opracowanym od podstaw silnikiem Wankla.

Pierwsze informacje na ten temat pojawiały się jeszcze w ubiegłym roku. Jeśli wierzyć przeciekom, wspomniany silnik ma odpowiadać za ładowanie akumulatora. Ma on dziś pojemność wynoszącą 35,5 kWh. Niestety, taka wartość nie pozwala na osiąganie dobrych wyników, jeśli chodzi o zasięg miejskiego crossovera. Wprowadzenie silnika Wankla znacznie zmieniłoby użyteczność tego auta. Co tu dużo pisać, jeśli faktycznie motor spalinowy miałby za zadanie ładować baterię, użytkownik samochodu nie musiałby martwić się o częste postoje związane z ładowaniem ogniw. Tu jednak mówimy o układzie napędowym typu plug-in, a nie jak, w przypadku nowego Nissana X-Trail 2023, gdzie silnik elektryczny napędza koła, a zasila go właśnie silnik spalinowy.

Musimy poczekać do piątku, ponieważ wtedy, podczas zaplanowanej na godzinę dziesiątą konferencji prasowej poznamy szczegóły nowego rozwiązania, nad którym pracowała Mazda.

Silnik Wankla wraca do łask! Pojawi się w Maździe MX-30!
Silnik Wankla wraca do łask! Pojawi się w Maździe MX-30!