Zdjęcia planet z naszego Układu Słonecznego od zawsze wywołują spore emocje. Japoński-europejska misja BepiColombo uchwyciła na zdjęciach planetę Merkury. Zobaczcie, jak prezentuje się ta planeta z ponad 2 tysięcy kilometrów od swojej powierzchni!

Zobaczcie zdjęcia planety Merkury wykonane przez sondę BepiColombo

Po trzech latach od startu, sonda BepiColombo przesłała swoje pierwsze zdjęcia planety Merkury, wokół której wykonała koło. Podróż sondy odbyła się bez żadnych problemów, dzięki czemu możemy podziwiać pierwsze zdjęcia Merkurego wykonane przez japońsko-europejską sondę. Zdjęcie zostało wykonane z odległości ponad 2,4 tys. kilometrów od powierzchni planety.

Przeczytaj także: Chiny rozpoczynają badania nad kilkukilometrową stacją kosmiczną

Na zdjęciu, na którym uwieczniona została planeta Merkury, możemy zauważyć duże kratery uderzeniowe. Z racji tego powierzchnia planety może łudząco przypominać wygląd naszego Księżyca. To nie jest jednak ostatni lot wokół planety, ponieważ kolejny został zaplanowany na 23 czerwca 2022 roku. Wtedy zapewne zobaczymy więcej zdjęć tej planety z naszego Układu Słonecznego.

merkury BepiColombo

Kolejny krok będzie bardziej zaawansowany

Za misję odpowiedzialne są Europejska Agencja Kosmiczną oraz Japońska Agencja Kosmiczna. Według zapowiedzi w 2025 roku misja ta obierze inną drogę. Za cztery lata sonda BepiColombo zbliży się do orbity planety i podzieli się na dwa oddzielne orbitery. Maszyny będą okrążać planetę Merkury w tym samym momencie, jednocześnie badając jej strukturę, pole magnetyczne i atmosferę.

Zanim jednak to nastąpi, sonda BepiColombo musi wykonać kilka manewrów. Pierwszym z nich był przelot obok Ziemi, który został wykonany w kwietniu 2020 roku. Kolejnym krokiem był przelot obok Wenus. Przelot obok Merkurego był jednym z sześciu, jaki sonda ma wykonać w ciągu najbliższych kilku lat. Ostatecznie na orbitę planety ma ona trafić w grudniu 2025 roku.

Źródło: NewAtlas