Tarcza antyinflacyjna. Ile zyskamy na obniżonych podatkach i akcyzie?

Inflacja szaleje, przez co rząd postanowił obniżyć podatki i akcyzę. Dodatkowo tarcza antyinflacyjna zawiera tzw. dodatek osłonowy, który będzie dotyczył pięciu milionów gospodarstw domowych.

Utrzymujące się wysokie ceny paliw, rosnące ceny żywności, energii elektrycznej i gazu sprawiają, że wielu Polakom coraz ciężej przetrwać kolejny miesiąc. Premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji poinformował, że rząd chce wprowadzić program obniżek podatków. Te mają dotyczyć paliw, energii i żywności, co ma pomóc w amortyzacji skutków inflacji.

Tarcza antyinflacyjna – czy czeka nas spora obniżka cen paliwa?

Magiczna bariera sześciu złotych, niezależnie czy mówimy o benzynie czy oleju napędowym, już dawno została przekroczona. Mało tego, również LPG kosztuje tak dużo, że ciężko mówić o super oszczędnościach, jeśli posiadamy instalację w swoim aucie. W związku z tym premier poinformował o obniżce akcyzy do minimum dopuszczalnego przez UE, która ma być wdrożona 20 grudnia. Obniżona akcyza ma „działać” przez pięć kolejnych miesięcy. Dodatkowo, od 1 stycznia 2022, również przez pięć miesięcy, rząd zwalnia paliwa z podatku od sprzedaży detalicznej. Kolejnym krokiem ma być zwolnienie z opłaty emisyjnej. Finalnie ma się to przełożyć na obniżki od 20 do nawet 30 groszy na litrze.

Obniżki cen energii i żywności

Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział również obniżkę podatku VAT na gaz ziemny. Obecnie mowa o 23% podatku. Po zmianach podatek ma wynosić 8%. Według kalkulacji, średnio gospodarstwo domowe zaoszczędzi około 140 zł na kwartał. Zmiany dotyczą również energii elektrycznej. Przede wszystkim podatek VAT będzie obniżony z 23 do 5 procent. Dodatkowo rząd wprowadza 0 % akcyzy na wspomnianą energię. Obniżki w obu przypadkach będą obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dodatek osłonowy

Tarcza antyinflacyjna to również tak zwany dodatek osłonowy. To nic innego jak wsparcie gospodarstw domowych o kilkaset złotych, które mają pomóc Polakom. Nie do końca jestem przekonany do kolejnego „rozdawania” pieniędzy. Skupiłbym się jednak na obniżaniu podatków i akcyzy. Tak czy inaczej, Polacy będą mogli zyskać od 400 do 1150 zł w skali roku. Dodatek ten będzie wypłacany w dwóch ratach. Ma on dotyczyć ponad pięciu milionów gospodarstw domowych.

Ile będzie kosztowała tarcza antyinflacyjna? Nie mało. Budżet poniesie koszt wynoszący około 10 miliardów złotych. Rząd informuje jednak o wprowadzeniu oszczędności administracji publicznej. Ma to pomóc w uzyskaniu około 3 – 5 miliardów złotych oszczędności.

Sprawdź również nasze artykuły z kategorii biznes.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

GTA za darmo! Pobierz kultową, 2-gą odsłonę gry DMA Design

Wielka kradzież samochodów - kultowa seria, którą zna prawie...

T-mobile wprowadza swoją markę smartfonów z 5G. T Phone 5G

Według badań wynika, że ponad połowa Polaków korzysta ze...

Filmy 4K na YouTube są tylko w subskrypcji YouTube Premium

Jak widać po tytule, YouTube chce poniekąd zmusić użytkowników...

Playstation 5 złamane! Hakerzy wygrali z zabezpieczeniami

Hakerom udało się złamać zabezpieczenia, czy też ograniczenia w...

Karty graficzne GeForce RTX 4090 są już dostępne do kupienia

Jak donosi serwis Videocardz nic nie stoi na przeszkodzie...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj