Multimedia, wydajność, bateria
Matryca
Zacznijmy od ekranu. Nie jest to co prawda matryca, którą znamy choćby z Huawei Matebook X Pro, jednak podczas codziennej pracy spisuje się wyśmienicie. Ekran o przekątnej 14-cali w tak niewielkich rozmiarów laptopie jest bardzo komfortowy. Kąty widzenia są szerokie, jednak niestety problemem jest jasność maksymalna. Kiedy chciałem pracować na zewnątrz, szczególnie w okolicach południa, gdzie słońce jest naprawdę mocne nie było to możliwe. Praktycznie mamy wtedy jedno wielkie lustro. Na plus jednak trzeba zaliczyć w miarę dobre odwzorowanie barw. Nie jest to więc matryca idealna, ale narzekać na nią też nie mogę.
Głośniki
Głośniki są, jednak nie oszukujmy się, nigdy nie będą oferować takiej jakości dźwięku, jaką znamy choćby z mikrowieży. Poziom głośności jest akceptowalny, jednak głębia dźwięku już nie. Co prawda tuż nad klawiaturą widnieje logo Dolby Audio Premium, jednak… samo logo tu nic nie pomoże. Jeśli chcecie uzyskać dobrą jakość dźwięku użyjcie do tego sprzętu zewnętrznego. Macie przecież gniazdo audio albo Bluetooth. Szkoda, że w wersji 4.2.
Bateria
Bądźmy szczerzy. Producent nie może zaoferować wybitnie mocnej baterii jeśli chce przy okazji zachwycić nas lekką konstrukcją. Tak czy inaczej, kiedy testowałem ten sprzęt udało mi się bez problemu uzyskać czas pracy na poziomie sześciu godzin co jest według mnie wynikiem dobrym. Nie idealnym, ale dobrym. Czy da się pracować przez cały dzień pracy? Jeśli zmniejszycie do akceptowalnego minimum jasność ekranu, uruchomicie tryb samolotowy to może i się uda, ale nie oszukujmy się. Kto tak pracuje?
Głośność, temperatura
Jeśli chodzi o głośność jaką generuje chłodzenie to… praktycznie jej nie usłyszycie. Musielibyście uruchomić np. program do edycji grafiki lub jakąś grę, aby go usłyszeć. W przeciwnym razie będziecie cieszyli się bezgłośną pracą laptopa. Acer Swift 5 może się nagrzewać ale zapewne w większości przypadków tego nie zaobserwujecie. O co mi chodzi? Podczas pracy biurowej temperatura średnia podzespołów nie powinna przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Dopiero kiedy będziemy od sprzętu wymagać nieco więcej zaangażowania górna część klawiatury może rozgrzać się do około 45 stopni co jest już odczuwalne, ale nadal nie jest niczym strasznym.
Podzespoły i ich wydajność w Acer Swift 5
Acer Swift 5 oferowany jest z procesorem ósmej generacji Intel Core i5-8250U. Oprócz tego znajdziemy 8 GB pamięci DDR3 oraz grafikę Intel HD 620. W benchmarku PC Mark10 model ten uzyskał 2109 punktów. Z kolei w PC Mark8 Creative 4878 punktów. Jeśli chodzi o GPU Intel HD 620… nie ma rewelacji. 809 punktów w 3D Marku FireStrike nie jest niestety przeciętnym wynikiem. Pamiętajmy jednak, że nie jest to laptop stworzony do gier. Oczywiście starsze tytuły da się uruchomić, jednak Acer Swift 5 to sprzęt głównie do pracy, a nie zabawy. SSD o pojemności 256 GB działa dobrze. Jest to dysk firmy Micron. Odczyt na poziomie 490 MB/s i zapis około 340 MB/s nie jest może wybitny, jednak daję mu ocenę dobrą. Tego typu wynik zapewnia płynną pracę poszczególnych aplikacji.