Site icon MenWorld.pl

Test Blue Raspberry – mobilny mikrofon dla wymagających

Coraz więcej ludzi ma świadomość tego, że dobrej jakości film to nie tylko obraz, ale także dźwięk. Dotyczy to również nagrywających za pomocą telefonów. Niektóre smartfony posiadają tak zaawansowane obiektywy, że rzeczywiście można nagrywać ciekawe materiały. Przydatny w takim wypadku może być kompaktowy mikrofon Blue Raspberry. Producent chwali się, że model ten cechuje się technologią Internal Acoustic Diffuser. To oznacza, że w praktyce zmniejszy się pogłos oraz odgłosy otoczenia, a dźwięk będzie skoncentrowany na najbliższym planie. Warto tutaj na wstępie dodać, że mikrofon kompatybilny jest tylko z urządzeniami pracującymi w oparciu o iOS. Mowa i tabletach iPod oraz smartfonach iPhone. To przez to, że mikrofon podpięty będzie przewodem zakończonym wtyczką lightning. Oczywiście w grę wchodzą także PC-ty (z Windowsem 7 i nowszym), a także Macintoshe (z Mac OSX).

Test Blue Raspberry - mobilny mikrofon dla wymagających

Reklama

Dane techniczne

Test Blue Raspberry - mobilny mikrofon dla wymagających

Zawartość opakowania

Mikrofon otrzymujemy w eleganckim, czarno-czerwonym opakowaniu. Na froncie widnieje urządzenie oraz logo producenta. Umieszczono tam także kilka szczegółów na temat mikrofonu. Na bokach znajdziemy kolejne informacje o Blue Raspberry. Sprawdźmy, co skrywa pudełko.

Zawartość opakowania jest dość skromna, ale znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne. Jest więc sam mikrofon, kabel zakończony końcówką USB (do podłączenia do PC lub Mac), drugi przewód z końcówką lightning do podłączenia iPhone lub iPada. W opakowaniu umieszczono także etui na mikrofon oraz instrukcję obsługi.

Test Blue Raspberry - mobilny mikrofon dla wymagających

Blue Raspberry – testy praktyczne

Patrząc na wygląd mikrofonu możemy śmiało stwierdzić, że producent chciał utrzymać design w oldschoolowej formie. Może się to podobać lub nie. Mi osobiście podoba się to połączenie srebra i czerwieni. Co ważne, podstawka na mikrofon może służyć jako “rączka” w której będziemy trzymali Blue Raspberry podczas nagrywania. Na obu bokach umieszczono pokrętła. Jedno do regulacji głośności mikrofonu, natomiast drugie do regulacji słuchawek. Z tyłu znajdziemy dwie wtyczki: micro USB oraz mini Jack 3,5 mm.

Na froncie umieszczono jeszcze diodę LED. Zmienia ona barwę, gdy np. źródło dźwięku jest zbyt głośne, co może powodować zniekształcenia. Atutem urządzenia jest oczywiście praca w trybie plug and play. W skrócie – wystarczy, że podłączymy mikrofon do komputera lub telefonu i już. Blue Raspberry nie wymaga jakichkolwiek sterowników czy dodatkowego oprogramowania.

Aby sprawdzić jakość, jaką oferuje mikrofon przedstawiam kilka próbnych nagrań. Warto zauważyć, że jeśli twarz lektora jest zbyt blisko Raspberry występują znaczne zniekształcenia, natomiast jeśli mówimy zbyt daleko mikrofonu dźwięk jest praktycznie niesłyszalny. Przyznam szczerze, że spodziewałem się o wiele lepszej jakości nagrania. To zapewne przez to, że wcześniej testowałem model Blue. Co prawda nie był to mikrofon mobilny, aczkolwiek oferował świetną jakość dźwięku, a więc poprzeczka była postawiona bardzo wysoko.

https://menworld.pl/wp-content/uploads/2019/02/blue3.wav?_=1 https://menworld.pl/wp-content/uploads/2019/02/blue1.wav?_=2 https://menworld.pl/wp-content/uploads/2019/02/blue2.wav?_=3

Podsumowanie

Blue Raspberry kosztuje około 800 złotych. Nie ukrywam, jest to cena wygórowana jeśli chodzi o mikrofony mobilne. Uważam, że kwota, jaką trzeba wydać za ten model nie jest adekwatna do jego możliwości. Za około pięćset złotych możemy kupić np. Rode iXY, który co prawda nie będzie działał na kablu, a robi ze smartfona dyktafon, jednak uważam, że oferuje lepszą jakość dźwięku. Cóż, mnie Blue Raspberry nie przekonał, ale być może macie na ten temat odmienne zdanie. Dajcie znać w komentarzach.

Exit mobile version