Węgry mają miesiąc na zaadresowanie jakichkolwiek obiekcji, zanim Komisja Europejska skieruje wniosek do przywódców Unii Europejskiej o zatrzymanie dotacji. Główne zarzuty, z którymi mierzą się Węgry to korupcja, brak wolności mediów oraz problemy z systemem sądownictwa. Brzmi znajomo?
Węgry bez funduszy?
Komisja już od dłuższego czasu, bo ponad roku, wyrażała swoje zaniepokojenie stanem, w jakim znajdują się Węgry. Rządowi Viktora Orbana zarzucano korupcję najwyżej postawionych urzędników, co on oczywiście zdementował bez jakiejkolwiek chęci współpracy. Dodatkowo, podobnie jak w sytuacji Polski, Komisja poddaje w wątpliwość wolność mediów, które w znacznym stopniu kontrolowane są przez partię rządzącą, gdzie telewizja publiczna służy za tubę propagandową Fideszu, a pozostałe media poddawane są cenzurze.
Karą, która miałaby spotkać Węgry miało być zamrożenie ponad 21 miliardów euro. Ze względu na kosmiczną sumę funduszy oraz ostateczny termin wdrożenia działań, Viktor Orban zdecydował się na współpracę z Komisją Europejską.
Fundusze, który zostaną potencjalnie zamrożone, mają ogromne znaczenie strategiczne. Kraje, które są biedniejsze od przeciętnego państwa UE, dostają pieniądze na rozwój takich aspektów jak drogi, mosty czy transport.
Przeczytaj także: Wygraj wyjazd na wyścigi w Monzie i pobyt w hotelu w Bergamo
Ze względu na słabą sytuację ekonomiczną, jak rosnąca inflacja czy słabnąca waluta, fundusze niebędące pożyczką są na wagę złota. W związku z tym dla Fideszu koniecznością jest współpraca z Komisją Europejską. Jest to przykład analogiczny do sytuacji w Polsce, w której również istniało ryzyko zamrożenia dotacji. Pomimo antyunijnych nastrojów wśród rządzących zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech, zmuszeni są oni do współpracy ze względu na istotność pieniędzy z Unii.
Co zrobi Orban?
Pierwszą rzeczą, do której zobowiązał się przywódca Węgier, jest zwiększona kontrola osób najwyżej postawionych w państwie w związku z zarzutem o korupcję. Co za tym stoi okaże się, gdy z czasem będą bardziej widoczne efekty wdrożonych działań.
Orban wyraża również chęć stworzenia ich systemu sądowniczego bardziej przejrzystym, by łatwiej można było kontrolować zarówno sam system sądowniczy jak i rządowe wpływy w nim samym.
Decyzja o tym, czy pieniądze zostaną wypłacone podjęta zostanie prawdopodobnie za około miesiąc.
Źródło: Reuters