96
Views

Technologia idzie do przodu i słyszymy o coraz bardziej rozwiniętych projektach. Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu ogłosili, że udało im się stworzyć zaawansowany technologicznie materiał, którego elementy porozumiewają się między sobą. To pozwoli m.in. na płacenie za zakupy ubraniem, które właśnie na sobie nosimy!

Płacenie za zakupy ubraniem. To możliwe!

Na łamach dziennika Nature Electronics pojawił się artykuł, w którym możemy przeczytać o inteligentnej tkaninie stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornii. Elementy materiału komunikują się między sobą, co sprawia, że tkanina jest niezwykle zaawansowanym technologicznie materiałem. Mowa tutaj o tzw. komunikacji bliskiego zasięgu.

materiał
Twórcy tkaniny – Peter Tseng i Amir Hossein Haji Aghajani.

Przeczytaj także: Ile będzie kosztował NASA powrót ludzkości na Księżyc?

Technologię tę mocno rozwinięto. Jeszcze nie tak dawno komunikacja elementów tkaniny miała zasięg dosłownie kilku centymetrów. Teraz zwiększono ją do 120 centymetrów. Opracowana technologia z powodzeniem może zastąpić nam płatność smartfonami czy kartą zbliżeniową, jednak potencjał materiału jest zdecydowanie większy!

Materiał ten można wykorzystać w medycynie

Jak działa tkanina stworzona przez naukowców z kalifornijskiego uniwersytetu? W przeciwieństwie do innych tego typu materiałów do swojego funkcjonowania nie wymaga ona zasilania z akumulatora. Jej działanie oparte jest na przesyłaniu sygnałów za pomocą indukcji magnetycznej. Sygnały wytwarzane przez ten proces przesyłane są do innych elementów tkaniny.

Naukowcy stworzyli materiał, który pozwoli na płacenie ubraniami!

Stworzenie takiej tkaniny sprawia, że użytkownicy będą mogli płacić za swoje zakupy za pomocą rękawa bluzy, czy koszuli. Zastosowanie tego materiału jest jednak zdecydowanie szersze. Na przykład, jeśli wykonamy spodnie z tego materiału, bez problemu będziemy mogli śledzić ilość kroków. Materiał ten może mieć też zastosowanie w medycynie, np. może monitorować stan zdrowia pacjenta.

Źródło: New Atlas

Kategoria artykułu
Nauka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.