Skończyłeś 40 lat? Rząd proponuje Ci udział w loterii
83
Views

E-recepta już na dobre zagościła w naszym życiu, więc oszuści postanowili ją perfidnie wykorzystać podszywając się pod Ministerstwo Zdrowia. Trzeba być czujnym.

Fałszywa e-recepta w wiadomości e-mail

Przyszła Ci niespodziewanie e-recepta? To może być oszustwo!
Przyszła Ci niespodziewanie e-recepta? To może być oszustwo!

Zespół CSIRT NASK tym razem ostrzega Polaków przed nowym sposobem oszustów, którzy aktualnie rozsyłają wiadomości o wystawieniu e-recepty. Oczywiście takowa ma się znajdować w załączniku, jednak w nim takowej nie znajdziemy, a zostaniemy przekierowani na podstawioną stronę internetową, na której będziemy proszeni o podanie danych logowania do poczty elektronicznej. W ten sposób oddamy naszą skrzynkę przestępcą.

Przyszła Ci niespodziewanie e-recepta? To może być oszustwo!
Przyszła Ci niespodziewanie e-recepta? To może być oszustwo!

Jako, że metoda wcale nie jest nowa, bo od wielu lat się powtarza, to co chwila zmienia się forma, w której otrzymujemy link do fałszywej strony. Były niedopłaty za prąd, za paczkę, a teraz są e-recepty. Najgorsze jest w tym jednak to, że najbardziej podatni na to są osoby, które często odwiedzają lekarzy, a więc są schorowani. Oszuści w tym przypadku są bezlitośni, dlatego zawsze należy sprawdzać w pasku adresu strony, czy aby na pewno jesteśmy na oficjalnie stronie, czy na podstawionej. Rozpoznamy ją w szczególności po:

  • innej nazwie strony niż zazwyczaj np. zamiast poczta.wp będzie losowy ciąg znaków np. kshjdgf
  • znaczkach, które nie występują w naszym alfabecie
  • literówkach w adresie np. podwojona ilość znaków, albo popularne I (i) zamiast l (L)

Sprawdź także: Teleporada lekarska w 2022. Czy warto z niej korzystać?

Źródło: opracowanie własne / CERT

Kategoria artykułu
Internet
Łukasz Łyszcz

Interesuję się głównie nowymi technologiami, ale lubię też prześledzić ważniejsze mecze piłki nożnej czy obejrzeć wyścig Formuły 1. Jakiś czas temu upodobałem sobie pisanie tekstów i prawdopodobnie wpadłeś na mój opis, zaraz po skończeniu czytania moich wypocin w "artykule", albo "recenzji".

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.