Site icon MenWorld.pl

Rosja. Informatycy uciekają z kraju. Zastąpią ich więźniowie?

Rosja ma kolejne problemy. Jak podają najnowsze informacje, z rosyjskich firm i organów władzy uciekają informatycy. Okazuje się, że ich miejsce zajmują… wykształceni więźniowie, którzy zostali pozbawieni wolności.

Rosja. W kraju zaczyna brakować informatyków. Będzie jeszcze gorzej!

Rosja cały czas mierzy się ze sankcjami nałożonymi na kraj. Kryzys ekonomiczny uderza w całą Federację Rosyjską, a ludność musi mierzyć się z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że rosyjscy specjaliści z dziedziny informatyki masowo uciekają z kraju. Według szacunków Federacja Rosyjska straci nawet 10 000 specjalistów IT.

Przeczytaj także: Samolot zagłady Iljuszyn Ił-80 zauważony na rosyjskim niebie. Co to oznacza?

Liczby te nie wyglądają zbyt dobrze dla władz rosyjskich. Pomimo tego, że szacuje się, że z kraju ucieka kilka tysięcy informatyków, to już teraz firmy i organizacje rządowe mają problemy ze znalezieniem odpowiednich i przede wszystkim wykształconych osób. Dziennikarz śledczy, Brian Krebs, poinformował, że Rosja będzie szukała zastępstw w ludziach osadzonych w więzieniu!

Więźniowie kołem ratunkowym?

Jak podaje dziennikarz śledczy, który zajmuje się tematem cyberbezpieczeństwa, Rosja boryka się z problemem, jeśli chodzi o informatyków. Działy IT w rosyjskich firmach i organizacjach rządowych świecą pustkami, ponieważ wykwalifikowane osoby uciekają do innych krajów. Prawdopodobnie chodzi o zarobki, ponieważ sytuacja ekonomiczna w Federacji Rosyjskiej jest daleka od dobrej oraz fakt, że dziesiątki zachodnich firm zdecydowało się wycofać z rosyjskiego rynku.

rosja informatycy
Rosja. Informatycy uciekają z kraju. Zastąpią ich więźniowie?

Dlatego też rosyjskie władze zdecydowały, że więźniowie osadzeni w rosyjskich więzieniach będą mogli ubiegać się o angaż w firmach. Oczywiście to nie oznacza, że wyjdą na wolność. Będą oni pracować w ramach “home-office” . Kerbs on Security powołuje się na plan Rosyjskiej Służby Więziennej, który pojawił się w kilku rosyjskich gazetach. Informowały o tym, że wiceszef rosyjskiej służby penitencjarnej oznajmił, że jego agencja dostała kilka zgłoszeń od biznesmenów, którzy wyrażali chęć zatrudnienia specjalistów, którzy obecnie odsiadują wyrok.

Źródło: Kerb on Security/Fot. Pexels

Exit mobile version