Statek kosmiczny przeleciał przez zewnętrzną warstwę Słońca!

Mogłoby się wydawać, że przelecenie blisko Słońca jest jednym z tych manewrów, które określa się niemożliwymi. Okazuje się, że jest inaczej. Sonda Parker Solar Probe, jako pierwszy statek kosmiczny w historii przeleciał przez zewnętrzną warstwę Słońca.

Sonda Parker Solar Probe przekroczyła zewnętrzną warstwę Słońca

Parker Solar Probe wykonała bardzo ważny krok w kierunku poznania tajemnic centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Jak poinformował wczoraj Physical Review Letters sonda ta, jako pierwszy statek kosmiczny w historii, przeleciała przez zewnętrzną warstwę Słońca. Lot odbył się 28 kwietnia 2021 roku.

Przeczytaj także: Stworzył najdokładniejsze zdjęcia Słońca. Zobaczcie, jak wygląda!

Przelecenie przez warstwę Słońca zwanego koroną jest bardzo dużym korkiem w przód dla nauki. Sonda Parker Solar Probe mogła dzięki temu zebrać próbki i zmierzyć pole magnetyczne centralnej gwiazdy naszego Układu Słonecznego. NASA określiła ten ruch jako ważny krok dla sondy i jeszcze większy skok dla nauki związanej ze Słońcem.

Wielki krok dla nauki

Przed historycznym lotem sondy Parker Solar Probe nie było do końca wiadomo, gdzie dokładnie znajduje się zewnętrzna warstwa Słońca. Określa się ja rónwnież jako powierzchnia krytyczna Alfvéna (ACS). Dzięki sondzie naukowcy dowiedzieli się bardzo dużo.

O tym, że sonda przekroczyła ACS i znalazła się w zewnętrznej warstwie Słońca, poinformowała przy ósmym okrążeniu gwiazdy przy około 18,8 promienia słonecznego. Wtedy właśnie zaczęła odbierać warunki magnetyczne i cząstkowe, które potwierdziły przekroczenie tej granicy. Statek jest w stanie przetrwać tak ekstremalne warunki ze względu na wykorzystane przy produkcji materiały z kompozytowego węgla. Materiał ten jest w stanie wytrzymać temperaturę na poziomie 1377 stopni Celsjusza. Sonda krąży wokół Słońca od 2018 roku.

Źródło: Techradar

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...

Instagram postanowił wydłużyć Stories. Potrwają zdecydowanie dłużej! Ile?

Stories najczęściej narzędzie używane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego....

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj