System operacyjny i rzeczy z nim związane

Huawei P30 Pro działa na systemie Android 9 z nakładką EMUI  w wersji 9.1.0. Mimo wielu pytań i wątpliwości, które wynikły po konflikcie chińskiego giganta z rządem USA, ten model obsługiwany jest przez wszystkie funkcjonalności oferowane przez Google. Jedynymi modelami tego producenta, które ich nie mają, są telefony z serii Mate 30.

Wracając do meritum… Nakładka oferowana nam przez Huawei jest dobra, ale… No właśnie. Mnie osobiście nie porwała. Jest okej, ale nic poza tym. Czytelna, prosta, ale bez fajerwerków. Jednym właśnie taki styl przypadnie do gustu, drugim mniej. Ja zaliczam się raczej do tej drugiej grupy. Moim zdaniem, nakładka jest wręcz zbyt prosta. Bez pozornie zbędnego efekciarstwa, które jednak niektórym się podoba. 

Poza tym, nie do końca do gustu przypadł mi interfejs zamykania aplikacji otwartych w tle. Wymagał on dosyć precyzyjnego przesunięcia w górę, a klikając przycisk, który teoretycznie powinien zamknąć wszystkie aplikacje z tła, zamykał tylko tyle, ile uznawał za stosowne, kierując się ilością wolnej pamięci RAM.