Lek na raka sprawił, że choroba zniknęła u wszystkich badanych. Przełom w leczeniu?

Rak to choroba, na którą do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego leku. Wkrótce jednak może nastąpić przełom, ponieważ cała grupa badanych, która przyjęła lek Dostarlimab, nie wykazuje objawów choroby po 6 miesiącach po zakończeniu terapii specyfikiem. Lek na raka jest w naszym zasięgu?

Lek na raka coraz bliżej? Obiecujące wyniki testu

Naukowcy od lat badają raka i starają się znaleźć skuteczny lek na tę chorobę. Do tej pory jednak to się nie udało, a wszelkie próby kończyły się fiaskiem. Na horyzoncie może widnieć jednak lek na raka, który będzie przede wszystkim skuteczny. Mowa tutaj o leku Dostarlimab. 

Przeczytaj także: NASA wyśle na Księżyc kobiece manekiny. Co ma na celu ten ruch i dlaczego jest tak ważny?

Reklama

Dostarlimab to lek z grupy inhibitorów punktów kontrolnych, który może być skutecznym sposobem w leczeniu immunologicznych nowotworów. Lek na raka jest już stosowany u kobiet, u których wykryto raka trzonu macicy. Specyfik został przetestowany klinicznie u pacjentów z rakiem odbytu i wyniki badań napawają optymizmem. 

lek na raka
Lek na raka sprawił, że choroba zniknęła u wszystkich badanych. Przełom w leczeniu?

Wszystkie osoby biorące udział w testach nie mają żadnych objawów choroby

Kliniczne badania leku przyniosły bardzo pozytywne rezultaty. Osoby, które przyjęły lek na raka Dostarlimab, wykazały brak nawrotów choroby. Warto jednak zaznaczyć, że takie wyniki udało się uzyskać u pacjentów ze specyficzną cechą genetyczną, którą określa się jako dMMR. Pacjenci z tym typem stanowią jedynie 5 proc. wszystkich chorych i wykazują się mniejszą wrażliwością na chemioterapię i radioterapię. 

Na tę chwilę lek na raka Dostarlimab podano 12 pacjentom i po sześciu miesiącach po podaniu specyfiku u wszystkich pacjentów badania potwierdziły brak dowodów na obecność guzów. Trzeba jednak pamiętać, że jest dopiero początek badań. W kolejnym etapie testów udział weźmie 30 pacjentów. 

Źródło: ScienceAlert

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama